Na Tchaj-wanu spadlo letadlo s 58 lidmi, těsně minulo dálnici | e15.cz

Na Tchaj-wanu spadlo letadlo s 58 lidmi, těsně minulo dálnici

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V metropoli Tchaj-wanu se dnes krátce po startu zřítilo do řeky letadlo s 58 lidmi na palubě. Podle nejnovější bilance nejméně 23 lidí zahynulo a 15 dalších se podařilo se zraněními zachránit. Počet mrtvých zřejmě dále poroste, protože 20 osob je stále pohřešováno. Příčiny neštěstí zatím nejsou známy.

Turbovrtulový stroj ATR-72 společnosti TransAsia Airways odstartoval z Tchaj-peje v 10:53 místního času (3:53 SEČ) a zamířil na tchajwanské souostroví Ťin-men, které se nachází u jihovýchodního pobřeží Číny.

Letadlo se po startu naklonilo na bok, při přeletu nad dálnicí vrazilo do vozu taxislužby, pak zavadilo o dálniční nadjezd a zřítilo se do mělké řeky Ťi-lung. Ukazují to fotografie, které pořídili motoristé projíždějící po dálnici. Řidič taxi utrpěl zranění. Krátce před pádem letadla vyslal pilot tísňové volání, v němž poukazoval na problémy s motorem.

Zpravodajský server BBC News uvedl, že letoun je nyní zpola ponořen v řece. Záchranáři rozřízli trup stroje a snaží se vyprostit oběti či případné přeživší, kteří zůstali uvězněni uvnitř.

K letadlu, které se nachází pár desítek metrů od břehu, připluli záchranáři na nafukovacích člunech, plánují ale postavit pontonový most, aby usnadnili záchranné práce, napsala agentura AP. Do záchranných akcí se podle AFP zapojilo kromě hasičů také 400 vojáků, které společně s osmi čluny vyslalo ministerstvo obrany.

Na palubě bylo podle úřadů 31 obyvatel pevninské Číny, kteří byli na Tchaj-wanu většinou jako turisté. Posádku tvořilo pět lidí, cestujících bylo 53.V době nehody bylo v Tchaj-peji dobré počasí. Havarovaný letoun francouzsko-italské výroby byl podle médií méně než rok starý a bezpečnostní prověrky naposledy podstoupil 26. ledna. Aerolinky TransAsia Airways ztratily loni v červenci jiný stroj ATR-72, tehdy zahynulo 49 lidí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video