Na vracení odmítnutých žadatelů o azyl dá EU přes 21 miliard | E15.cz

Na vracení odmítnutých žadatelů o azyl dá EU přes 21 miliard

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přes 800 milionů eur (více než 21,5 miliardy korun) vydají země evropské osmadvacítky do roku 2020 na navracení neúspěšných žadatelů o azyl. Další finance na navracení poskytnou evropské agentury jako je Evropský azylový, migrační a integrační fond (AMIF). Vyplývá to z rozsáhlých závěrů dnešní schůzky ministrů vnitra k migrační problematice. Zdůrazňuje se v nich mimo jiné, že účinné a věrohodné návraty jsou významnou a nezbytnou součástí evropské migrační politiky.

„Ti, kdo nemají právo na mezinárodní ochranu, musí být vráceni do zemí původu,“ řekl po jednání novinářům Jean Asselborn, ministr zahraničí a pro migraci Lucemburska, které nyní unii předsedá.

Ministři vnitra České republiky a Slovenska Milan Chovanec a Robert Kaliňák po schůzce ocenili, že se Evropská unie nyní místo podle nich nefunkčních kvót na uprchlíky začíná soustřeďovat na podstatné věci, tedy na otázky ochrany vnější hranice a právě na návraty těch, kdo s žádostí o azyl v unii neuspějí.

Lucemburský ministr zahraničí dnes připomněl, že hluboká diskuse o dosud nepříliš funkční evropské návratové politice byla jednou z podmínek, které si některé státy Evropské unie v září kladly před svým souhlasem s jednorázovým přerozdělením 120 tisíc Syřanů, Etritrejců a Iráčanů z Řecka a Itálie. Česko a Slovensko tehdy nesouhlasily ani tak a byly spolu se dvěma dalšími zeměmi přehlasovány.

Nemůžeme mít funkční přerozdělování, pokud není ochrana naší vnější hranice na dostatečně dobré úrovni

„Nemůžeme mít funkční přerozdělování, pokud není ochrana naší vnější hranice na dostatečně dobré úrovni,“ připustil dnes Asselborn. Zmínil mimo jiné nutnost finančně i personálně posílit agenturu Frontex, která ochranu vnější unijní hranice koordinuje. Právě uvnitř Frontexu podle Asselborna také vznikne specializovaná kancelář, která se bude zpětnými návraty lidí zabývat.

„Vyšší počty návratů budou odrazujícím faktorem pro nelegální migranty,“ uvádějí závěry dnešní ministerské schůzky. Ze zářijových materiálů Evropské komise vyplývá, že preferovanou variantou je dobrovolné rozhodnutí dotyčných vrátit se. Neúspěšným žadatelům ale musí být zároveň jasné, že pokud neodejdou, budou k odchodu přinuceni.

Prosazení návratu

Příslušná návratová směrnice, platná od ledna 2009, ukládá zemím schengenského prostoru povinnost nejen rozhodnout o návratu osob, které se nelegálně zdržují na jejich území, ale také jejich návrat prosadit. Zadržení imigrantů je podle materiálů komise legitimním opatřením, které má kromě jiného zabránit, že dotyčná osoba se prostě nepřesune do jiné členské země unie.

Ministři dnes zdůraznili také klíčový význam spolupráce se třetími zeměmi, tedy státy, odkud migranti pocházejí, či přes které se do Evropské unie dostávají. V závěrech je tak zmíněn princip „více za více“, tedy možnost například větší evropské rozvojové pomoci v případě větší ochoty dotyčné země přijímat zpět své občany. Do konce roku by v klíčových zemích měli začít působit styčné evropské delegace specializované na migrační problematiku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video