Na zasedání ukrajinské vlády se zatýkalo. Okrádali lid, uvedl Jaceňuk | E15.cz

Na zasedání ukrajinské vlády se zatýkalo. Okrádali lid, uvedl Jaceňuk

Šéf ukrajinských záchranářů Serhij Bočkovskyj (vlevo) během zatčení
Šéf ukrajinských záchranářů Serhij Bočkovskyj (vlevo) během zatčení
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinští policisté dnes během přímého televizního přenosu ze zasedání vlády zatkli dva vysoce postavené státní činitele. Šéf ukrajinských záchranářů Serhij Bočkovskyj a jeho zástupce byli z jednání kabinetu odvedeni v poutech. Oba jsou podle ministra vnitra Arsena Avakova podezřelí z korupce.

Zákrok policistů na zasedání vlády a před televizními kamerami se odehrál se souhlasem premiéra Arsenije Jaceňuka. Ten využil okamžiku pro maximální reklamu vládního tažení proti korupci. „Zatímco země je ve válce a my počítáme každý halíř, tak oni okrádali lid a stát. Tak dopadne každý, kdo porušuje zákon a kdo se vysmívá ukrajinskému státu,“ prohlásil.

Bočkovskyj šéfoval státní službě pro mimořádné situace od loňského dubna.

Státní zakázky přes soukromé firmy

Podle Avakova jsou šéf záchranářů a jeho první zástupce podezřelí, že státní zakázky uskutečňovali přes soukromé firmy, které údajně posílaly provize a úplatky prostřednictvím banky na ostrově Jersey na účty firem obou činovníků, zaregistrované na Kypru.

Ukrajinská vláda se rozhodla sesadit i další záchranářské náčelníky, podezřelé z korupce. Chce také požádat západní státy o součinnost při vystopování podezřelých kont, aby podle premiérových slov mohlo být celé spiknutí odhaleno a zločinci potrestáni.

Zástupce šéfa ukrajinských záchranářů Vasil Stockij Autor: CTK

Pokud jde o zatčení před kamerami, podle premiéra nešlo o žádné „divadelní představení“, ale o „očkování“, a proto bylo záhodno zasáhnout před zraky veřejnosti. Vyšetřováni kvůli korupci jsou podle Jaceňuka i další vysoce postavení činitelé a šéfové státních společností.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video