Náhlá katastrofa? Černé skříňky letu MH17 nenaznačují nic mimořádného | E15.cz

Náhlá katastrofa? Černé skříňky letu MH17 nenaznačují nic mimořádného

Pozorovatel OBSE u trosek malajsijského letadlo na východě Ukrajiny
Pozorovatel OBSE u trosek malajsijského letadlo na východě Ukrajiny
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Předběžná analýza hlasové konverzace zaznamenané v černých skříňkách malajsijského letadla sestřeleného nad Ukrajinou ukazuje, že před pádem stroje se na palubě nic mimořádného nestalo. S odvoláním na informaci vyšetřovatelů to napsal malajsijský list The New Straits Times. Vše nasvědčuje tomu, že události předcházející katastrofě byly velmi náhlé. Mezitím na místo katastrofy opět dorazili zahraniční vyšetřovatelé, práce ale kvůli bezpečnostní situaci nezahájili.

„Z toho, co jsme zatím slyšeli, vyplývá, že se nestalo nic neobyčejného,“ řekl listu zdroj blízký vyšetřování. „Neexistuje žádný náznak, že by pilot zaznamenal nebo pocítil cokoli mimořádného,“ konstatoval zdroj. Další informace odmítl uvést s tím, že první předběžná oficiální zpráva by měla být zveřejněna tento týden.

Černé skříňky zaznamenávají hlasovou a datovou komunikaci posádky s letovými dispečery a zachycují i veškeré zvuky v pilotní kabině. Po pádu malajsijského boeingu, na jehož palubě zahynulo 298 lidí, se dostaly do rukou východoukrajinských vzbouřenců, kteří je později předali malajsijským vyšetřovatelům.

Skříňky byly lehce poškozené, jejich záznamové nosiče ale byly údajně neporušené. Analýzou černých skříněk se zabývá specializované pracoviště britského ministerstva dopravy v jihoanglickém Farnborough.

Tým opět dorazil na místo neštěstí

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) oznámila, že víc než sto zahraničních vyšetřovatelů a expertů dnes znovu dorazilo k východoukrajinské obci Hrabove, kde pokračují v průzkumu trosek malajsijského boxingu. K plnění svých úkolů ale experti nepřistoupili, čekají na vyhodnocení bezpečnostní situace.

„Mají před sebou dlouhý den intenzivní práce,“ uvedla OBSE. Vyšetřovatele a experty doprovází osm členů mise OBSE. Mezinárodní tým bude na místě katastrofy pracovat už čtvrtý den.

Zákrok separatistů

Podle pozdější zprávy mise OBSE se ale práce na místě katastrofy zatím zastavily, protože vedení skupiny expertů čeká na vyhodnocení bezpečnostní situace. Další informace vídeňské vedení OBSE neposkytlo.

Podle ukrajinských médií proti týmu expertů o 124 lidech nedaleko místa pádu letadla zakročila jednotka separatistů. Kolona osmnácti vozidel se musela zastavit, vedení mezinárodního týmu začalo s ozbrojenci vyjednávat. Vyšetřovatelé měli dnes v úmyslu prozkoumat dvě lokality ležící západně od místa dopadu největších trosek.

Převoz ostatků do Nizozemska

V prvních dnech po sestřelení letadla bylo nalezeno kolem 200 mrtvých těl, která byla přepravena z Ukrajiny do Nizozemska, odkud pocházela většina obětí a kde probíhá jejich postupná identifikace. Proces podle nizozemských expertů může trvat dlouhé týdny. Panují navíc obavy, že v místě katastrofy mohou být roztroušeny pozůstatky ještě 80 těl.

Situaci v místě pádu letadla dlouho komplikovaly intenzivní boje, které blokovaly příjezd mezinárodního týmu. V posledních dnech se podle ukrajinských médií v bezprostředním okolí Hrabove nebojuje, i když vzdálené exploze jsou stále kulisou práce vyšetřovatelů.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video