Nakupovali poslanci Smeru hlasy? Policie šetří volby v romských osadách | E15.cz

Nakupovali poslanci Smeru hlasy? Policie šetří volby v romských osadách

Nakupovali poslanci Smeru hlasy? Policie šetří volby v romských osadách
Peter Chudík
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Slovenská policie prověřuje podezření z kupování hlasů Romů v parlamentních volbách, které se v zemi konaly před více než týdnem. Volební korupce je v zemi trestným činem.

Případ souvisí podle serveru Aktuality.sk s výsledky hlasování ve dvou romských osadách na východě Slovenska, kde dva méně známí kandidáti vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Peter Chudík a Stanislav Kubánek získali mnohem více přednostních hlasů než nejpopulárnější politik Směru-SD, předseda strany a premiér Robert Fico.

Romové z obce Lomnička veřejnoprávní televizi RTVS řekli, že starostka obce kupovala obyvatelům cigarety a říkala jim, aby podpořili dva zmiňované poslance. Starostka odmítla tyto informace komentovat a řekla, že s voliči hlasovat nechodila. V Lomničce získal Směr-SD téměř 83 procent hlasů, což je výrazně více než celostátní výsledek strany 28,28 procenta.

Kubánek i Chudík, který je předsedou Prešovského kraje, nekalé jednání odmítli. Výrazně lepšího výsledku než jejich stranický šéf dosáhli také v romské osadě Rakúsy. Oba se ucházeli o post poslance z druhé desítky kandidátky Směru-SD, která ve volbách získala 49 mandátů.

Poslankyně nejsilnější pravicové strany Svoboda a solidarita Lucia Nicholsonová na sociální síti zase upozornila na výsledky hlasování ve vesnici Chminianske Jakubovany, kde také žijí Romové a kde na rozdíl od jiných regionů bodovala neparlamentní strana Tip a zejména jeden z jejích kandidátů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!