NATO: Na Ukrajinu vstoupily ruské jednotky, Moskva to popírá | E15.cz

NATO: Na Ukrajinu vstoupily ruské jednotky, Moskva to popírá

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na východě Ukrajiny se dál porušuje příměří a z Doněcka přicházejí zprávy o intenzivnější palbě. Ukrajinská armáda informovala o posilování "rusko-teroristických" sil v přípravě na ofenzivní akce. Ministr obrany Stepan Poltorak na zasedání vlády oznámil, že se ozbrojené síly připravují na útoky proruských povstalců, a vysoký činitel NATO generál Philip Breedlove potvrdil příjezd ruských vojenských kolon na Ukrajinu. Na večer se na žádost USA chystá zasedání Rady Bezpečnosti OSN.

Vzhledem k vyhrocující se bezpečností situaci na Ukrajině se ještě ve středu večer sejde Rada Bezpečnosti OSN na mimořádném zasedání, uvedla agentura AP. Pozorovatelé OBSE by podle ní měli členy Rady obeznámit s aktuálním vývojem u Doněcka, kde bylo od svého uzavření 5. září prakticky denně porušováno příměří.

„Víme o zvyšující se aktivitě na straně teroristických uskupení a rovněž Ruské federace. Pečlivě ale sledujeme přemísťování a známe místa, kde se nacházejí. A samozřejmě očekáváme z jejich strany nepředvídatelné akce,“ citoval list Ukrajinska pravda Poltoraka.

Ministr přitom ujistil, že situace je plně pod kontrolou. „Jsme připraveni reagovat na změnu situace,“ prohlásil a dodal, že ministerstvo také připravuje zálohy. Zpravodajové agentur Reuters a AFP informovali, že v Doněcku se od rána opět rozléhají exploze. Podle AFP je střelba intenzivnější, než tomu bylo v předchozích dnech, a podle všeho je vedena z města směrem k letišti, z něhož se proruští povstalci už řadu týdnů snaží vytlačit ukrajinskou armádu.

Vládní jednotky stále drží doněcké letiště

Tyto informace podle agentury Ukrinform potvrdilo i tiskové středisko vojenské operace proti „teroristům“, jak Kyjev označuje proruské separatisty. Dodalo, že při opětném ostřelování pozic armády utrpěl zranění jeden voják. Letiště je prý ale nadále v rukou vládních sil. Středisko rovněž informovalo o ztrátě dalšího vojáka. Zahynul při ostřelování z povstaleckých raketometů u města Ščastja v Luhanské oblasti. Ještě jeden voják přitom utrpěl zranění.

Mluvčí ukrajinské armády uvedli, že povstalci za uplynulých 24 hodin ostřelovali pozice sil „protiteroristické operace“ na různých místech Doněcké a Luhanské oblasti v 50 případech.

Separatisté se připravují k boji

V ukrajinských médiích se také množí informace o dalších posilách proudících ke vzbouřencům z Ruska a o přesunech „rusko-teroristických sil“ v přípravě na ofenzivní akce. Mluvčí armády Dmytro Tymčuk například uvedl, že Rusové poslali dvě minometné baterie, šest těžkých děl a čtyři raketomety k městu Jasynuvata v Doněcké oblasti. Další zbraně zamířily k Makijivce u Doněcka a do Petrovského obvodu metropole Doněcké oblasti.

Úderné skupiny složené z ruských jednotek a povstaleckých sil se podle Tymčuka připravují v oblasti města Pervomajsk v Luhanské oblasti. Taktická úderná jednotka ruské námořní pěchoty prý byla přesunuta k Novoazovsku.

generál Breedlove: Viděli jsme vjíždět na Ukrajinu kolony ruské výzbroje, ruských tanků, ruských protiletadlových systémů, ruských děl a ruských bojových jednotek

Příjezd armádních konvojů z Ruska na Ukrajinu potvrdila i Severoatlantická aliance. „V posledních dvou dnech jsme zaznamenali stejné věci jako OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě). Viděli jsme vjíždět na Ukrajinu kolony ruské výzbroje, ruských tanků, ruských protiletadlových systémů, ruských děl a ruských bojových jednotek,“ prohlásil podle agentury AFP vrchní velitel spojeneckých vojsk NATO v Evropě Philip Breedlove, který je nyní v Sofii. Rovněž obvinil Rusko, že vyslalo na anektovaný Krym nosiče jaderných zbraní. „Zda nesou jaderné zbraně, anebo nikoli, nevíme,“ poznamenal.

Moskva prohlášení nebere vážně
„Už jsme přestali věnovat pozornost nepodloženým prohlášením generála Breedlova o 'zpozorovaných' ruských vojenských kolonách, které prý vtrhly na Ukrajinu. Nejednou jsme zdůrazňovali, že za opakovanou bruselskou rétorikou ohledně údajné přítomnosti ruských ozbrojených sil na Ukrajině nebyly a nejsou žádná fakta,“ prohlásil generál Igor Konašenkov, který je mluvčím ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov čím méně je Breedlove věrohodný, tím poplašnější jsou prohlášení amerického generála.

Napjatá situace na východě Ukrajiny, kde se opakovaně porušuje příměří dojednané 5. září v Minsku, se výrazně zhoršila po volbách, které separatisté tento měsíc uspořádali v Doněcké a Luhanské oblasti.

Od víkendu jsou v oblastech ovládaných proruskými povstalci pozorovány pohyby vojenských konvojů s municí, děly a tanky. Podle Kyjeva jde o ruské posily vzbouřencům, kteří prý připravují ofenzivu k rozšíření svého území. Moskva popírá, že jde o ruské zbraně a vojáky, a separatisté tvrdí, že to jsou jejich zálohy stahované zejména k Doněcku v očekávání naopak ofenzivy ukrajinských sil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video