Největší britská uhelná elektrárna přejde na pálení dřeva | E15.cz

Největší britská uhelná elektrárna přejde na pálení dřeva

Dřevo
Dřevo
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britská energetická skupina Drax Group hodlá převést polovinu své největší britské uhelné elektrárny na spalování dřeva a stát se předním výrobcem obnovitelné energie v Evropě. Pokud se záměr v plánovaném rozsahu podaří uskutečnit, spálí každoročně dřevo z lesa o rozloze přesahující území středních Čech a Prahy.

Potřebnou surovinu na výrobu pelet bude muset firma shánět v zámoří, protože Británie většinu svých lesů zlikvidovala do 18. století za první fáze průmyslové revoluce. Přechodem na dřevo reagují elektrárenské firmy na pobídky vlád, které se snaží splnit plán Evropské unie na snížení emisí skleníkových plynů a zvýšení podílu obnovitelných zdrojů.

„Díky konverzi z uhlí na biomasu se Drax změní z největšího emitenta oxidu uhličitého v Británii na jednoho z největších provozovatelů obnovitelných zdrojů na světě,“ řekla šéfka Drax Group Dorothy Thompsonová v rozhovoru pro australský list Sydney Morning Herald.

Skupina chce v elektrárně Drax v hrabství Yorkshire investovat během pěti let do konverze 700 milionů liber (22 miliard korun). Musí mimo jiné vybudovat obří zásobníky pelet, dovážet bude miliony tun biomasy z celého světa.

EU považuje spalování biomasy za „čisté“, tedy neutrální z hlediska emisí CO2, protože emise z jejího pálení se teoreticky kompenzují tím, že nově vysazené rostliny a stromy vypuštěný CO2 absorbují. Oponenti ale poukazují na to, že se dá jen stěží zajistit, aby se vysadilo dost stromů potřebných k pohlcení vzniklých emisí z biomasy.

Propagátoři spalování biomasy tvrdí, že pelety se vyrábějí hlavně z odpadu při zpracování dřeva. Podle Thompsonové však odpadová hmota bude tvořit maximálně 30 procent paliva.

Firma již získala dost materiálu pro první jednotku elektrárny, kterou chce převést na biomasu do června příštího roku. Druhá by se měla přeměnit v roce 2015 a později se má přidat třetí jednotka z celkem šesti.

Milan Prajzler: Biomasa ani plyn nám uhlí nenahradí

Drax se dosud zaměřovala na postupný přechod na spalování biomasy společně s uhlím, vláda však v červenci podpořila plné spalování biomasy a firma své plány rychle změnila.

Výkon elektrárny Drax je zhruba 4000 megawattů. Pokud se přemění polovina její kapacity na biomasu, stane se Drax největším zařízením svého druhu. Předstihne i největší evropskou hydroelektrárnu a bude větší než kterékoli zařízení na obnovitelné zdroje.

Své elektrárny na biomasu převádí i německý koncern RWE nebo dánská Dong Energy. Podle RWE obvyklá lesní plantáž produkuje asi milion tun dřeva, které stačí na půl milionu tun pelet, z území 800 kilometrů čtverečních. Drax upotřebí ročně 7,5 milionu tun biomasy, což znamená spotřebu dřeva z území o rozloze asi 12 tisíc kilometrů čtverečních.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video