Bomba vyhnala z domovů nejvíce Němců od druhé světové války. Masivní evakuace zasáhla 54 tisíc lidí | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Největší evakuace od druhé světové války. 54 tisíc Němců opouští na Vánoce domovy

ČTK

Tisíce lidí byly evakuovány v bavorském městě Augsburg kvůli plánovanému zneškodnění letecké pumy z druhé světové války. Kvůli odpolední likvidaci nálože musí opustit domovy 54 tisíc osob. Jedná se o vůbec největší evakuační akci v Německu kvůli nálezu letecké bomby od roku 1945.

Puma byla nalezena minulý týden při stavebních pracích v historickém centru města. Evakuační zónou dnes projížděly dodávky s tlampači, z nichž byli obyvatelé vyzýváni, aby se uchýlili do bezpečí. Evakuační centra byla zřízena ve školách a sportovních zařízeních.

Příkaz k evakuaci dostalo 32 tisíc domácností. Jejich obyvatelé měli dobrovolně opustit příbytky do nedělních 10 hodin. Následně má evakuační zónu zkontrolovat zhruba 900 policistů a několik stovek hasičů, což potrvá podle úřadů přibližně čtyři hodiny.

Pyrotechnici přistoupí ke zneškodnění 3,8 tuny těžké britské letecké pumy dnes odpoledne. Podle agentury DPA akce začne nejdříve mezi 14:00 a 15:00 hodin a potrvá minimálně hodinu. Policie neupřesnila, kdy se lidé budou moci vrátit zpátky domů.

Unikátní fotografie z druhé světové války. V Sovětském svazu dokázali Němci ukázat i lidskou tvář

Sváteční den úřady zvolily mimo jiné proto, že v pracovní den by bylo nutné evakuovat a prověřit i všechny podniky v postižené oblasti, vysvětlila radnice.

Dosud největší evakuaci kvůli letecké pumě z druhé světové války zažil v roce 2011 porýnský Koblenc, kde muselo své domovy opustit 45 tisíc lidí. Loni se muselo preventivně do bezpečí uchýlit 20.000 obyvatel Kolína nad Rýnem.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!