Německá zpravodajská služba odhalila video IS jako padělek | E15.cz

Německá zpravodajská služba odhalila video IS jako padělek

ilustrační foto ,Chorvatský rukojmí Tomislav Salopek, kterého zavraždil Islámský stát
ilustrační foto ,Chorvatský rukojmí Tomislav Salopek, kterého zavraždil Islámský stát
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Německá Spolková zpravodajská služba (BND) odhalila, že propagandistické video zveřejněné v lednu radikály z hnutí Islámský stát (IS) je padělek. Zveřejněné záběry prý zachycovaly, jak asi dvanáctiletý chlapec zastřelil dva agenty ruské kontrarozvědky FSB kvůli jejich údajné snaze infiltrovat do řad IS v Sýrii. Odborníci BND ale zjistili, že záznam je zfalšovaný, informovala stanice Norddeutscher Rundfunk (NDR), která se chystá v pondělí večer odvysílat film k dané kauze.

V dokumentu nazvaném „Samé lži nebo co? Když se zprávy stávají zbraní“ experti z BND - kteří pro připravovaný dokument nahrávku důkladně analyzovali - dospěli k závěru, že videozáznam ve skutečnosti nezachycuje usmrcení dvou údajných ruských špionů.

„Můžeme vyloučit, že ti dva muži byli během pořizování videonahrávky skutečně zavražděni,“ říká podle agentury DPA nejmenovaný pracovník BND. Video bylo podle něj pořízeno zřejmě se záměrem pouze naverbovat další dětské bojovníky nebo zastrašit skutečné špiony.

Můžeme vyloučit, že ti dva muži byli během pořizování videonahrávky skutečně zavražděni

V polovině ledna radikálové z hnutí IS zveřejnili na internetu sedmiapůlminutový záznam, zachycující údajně, jak malý chlapec zastřelil dva ruské agenty. Na videu muži nejprve rusky uvádějí, že je do Sýrie vyslala ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) s úkolem shromažďovat informace o ruskojazyčných bojovnících IS. Výpovědi údajných ruských agentů byly opatřeny anglickými a arabskými titulky.

Ve druhé části videa, která se odehrává ve volné krajině, muži klečí zády k vousatému džihádistovi a chlapci, kterému je odhadem 12 let. Džihádista chlapce vybídne k činu a hoch oba klečící muže střelí pistolí do zátylku. Pravost záznamu tehdy nebyla ověřena.

Džihádisté z hnutí Islámský stát ovládají rozsáhlá území v Iráku a Sýrii. Jeho přívrženci začali loni vraždy západních rukojmích natáčet na video, a využívat je tak jako součást své propagandy. Takto zveřejnili záběry smrti Američana Petera Kassiga, ale i předchozích vražd amerických novinářů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa a britských humanitárních pracovníků Alana Henninga a Davida Hainese.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.