Německé úřady vyšetřují deset migrantů, mohli se zaplést s teroristy | E15.cz

Německé úřady vyšetřují deset migrantů, mohli se zaplést s teroristy

Islámský stát (ilustrační foto)
Islámský stát (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, paj

Mezi běženci přicházejícími do Německa možná jsou i lidé, kteří se v Sýrii zapojili do teroristických skupin. Časopisu Focus to řekl prezident Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch. Podle něj kriminalisté vyšetřují zhruba desítku případů, v nichž mají vážné podezření, že se přistěhovalci dopustili v zemi původu vážných trestných činů.

Podle Müncha má kriminální úřad indicie, že by zhruba stovka běženců mohla mít spojitost s terorismem. V naprosté většině případů se podezření nepotvrdila, část uprchlíků ale kriminalisté důkladně prověřují. „Momentálně je to zhruba deset případů, kde vyšetřujeme, zda se někdo podílel na válečných zločinech v zahraničí, nebo byl členem teroristického uskupení. Částečně jde také o používání zakázaných symbolů hnutí Islámský stát,“ řekl šéf BKA.

Větší bezpečnostní riziko však Münch vidí v tom, že se běžence snaží oslovit radikální salafisté, kteří už v Německu žijí. BKA má informace o několika desítkách pokusů, kdy se salafisté snažili získat běžence na svou stranu. „Je tady nebezpečí, že se mladí muži, jejichž naděje se v Německu nenaplní, někdy připojí k salafistickým skupinám, podlehnou jejich ideologii, radikalizují se a dopustí se násilných činů,“ upozornil Münch.

Nárůst pravicového násilí

S příchodem běženců do Německa však podle šéfa BKA roste také počet krajně pravicových násilných činů. Od začátku roku úřad zaznamenal kolem 600 útoků na ubytovny pro běžence, přinejmenším v 550 případech za nimi stáli pravicoví radikálové a rétorika zaměřená proti běžencům sílí. „Může se stát, že zažijeme ještě dramatičtější události než dosud,“ varoval Münch s tím, že nelze vyloučit ani útoky na běžence, které oběti nepřežijí.

Do Německa letos podle neoficiálních údajů přišlo na 800 tisíc žadatelů o azyl a odhaduje se, že za celý rok jich může být až 1,5 milionu.

Autor: ČTK, paj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.