Německo chce navýšit výdaje na uprchlíky o šest miliard eur | E15.cz

Německo chce navýšit výdaje na uprchlíky o šest miliard eur

Německo chce navýšit výdaje na uprchlíky o šest miliard eur
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Představitelé německých vládních stran, tedy konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie SPD, se dohodli na rozsáhlém balíku opatření pro azylovou politiku, mimo jiné na navýšení pomoci uprchlíkům v příštím roce o šest miliard eur (desítky miliard korun) či zařazením balkánských států na takzvaný seznam bezpečných zemí. V říjnu bude o závěrech nedělní diskuze vládních stran hlasovat parlament.

Šéf sociálnědemokratických poslanců Thomas Oppermann na Twitteru uvedl, že je spokojený. „Dobré výsledky. Podrobnosti dopoledne,“ napsal.

Německo podle DPA v roce 2016 na zvládání azylové situace navýší rozpočet o tři miliard eur (81 miliard eur). Spolkové země a obce dostanou další tři miliardy eur.

Lidé z bezpečných zemí azyl nezískají

Dalším opatřením, na kterém se vládní strany dohodly, je rozšíření seznamu bezpečných zemí, jejichž občané nebudou moci získat azyl. Nově na výčtu budou všechny balkánské státy, které nejsou členy Evropské unie. Prozatím jsou od roku 2014 na seznamu Srbsko, Bosna a Hercegovina a Makedonie, nyní k nim budou přidány také Kosovo, Albánie a Černá Hora. Cílem tohoto opatření je vyloučit žadatele o azyl z jihovýchodní Evropy, což uvolní kapacity pro válečné uprchlíky ze Sýrie či Iráku nebo neklidného Afghánistánu.

Německo rovněž ke zvládání krize a prevenci navýší prostředky v rozpočtu ministerstva zahraničí o 400 milionů eur ročně (zhruba 11 miliard korun). Počítá se také s posílením stavů spolkové policie, v následujících třech letech to bude 3000 nových míst.

Solidární rozdělení uprchlíků

Na evropské úrovni požadují německé vládní strany mimo jiné „solidární a spravedlivé rozdělení a přijetí uprchlíků potřebujících ochranu mezi ostatní členské státy EU“. Povinné kvóty odmítají východní země EU a také Británie, tyto státy trvají na dobrovolném přijímání běženců. Koalice také chce účinný postup proti převáděčům a pašerákům lidí či posílení role EU v boji proti příčinám uprchlických vln.

Straničtí předáci shodli na tom, aby žadatelé o azyl v úvodní fázi přijímání dostávali v co největší míře místo hotovosti věcnou pomoc. Pokud bude nutné hotovost vyplácet, tak nanejvýš na měsíc dopředu. Vyplácení hotovosti bylo dosud vnímáno jako konfliktní bod mezi unií CDU/CSU a SPD.

Kapesné, potraviny, ubytování

Podle azylového zákona mají běženci v Německu právo na příspěvek na potraviny, ubytování, oblečení a zdravotní péči. Německo jim ale pro tyto účely nedává peníze, ale poskytuje jim účelově vázané poukázky nebo jim přímo dané věci zajišťuje. Kromě toho mají žadatelé o azyl nárok na měsíční kapesné, jeho průměrná výše činí 360 eur (9700 korun).

Německo o uplynulém víkendu přijalo takřka 20 tisíc běženců, kteří do země přijeli z Maďarska přes Mnichov. Celkem v letošním roce německé úřady očekávají 800 tisíc žadatelů o azyl.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud