Německo navrhuje do vedení ECB Jörga Asmussena | E15.cz

Německo navrhuje do vedení ECB Jörga Asmussena

Jörg Asmunssen
Jörg Asmunssen
• 

krb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německo dnes prostřednictvím svého ministra financí Wolfganga Schäubla oficiálně navrhlo do řídícího výboru ECB Jörga Asmussena. Schäublův náměstek tak nahradí Jürgena Starka, který ze svého postu v pátek odstoupil. Imformuje o tom agentura Reuters. Schäuble také oznámil, že Německo plánuje spolu s Francií příští týden navrhnout zásadní reformy pro 17 členů eurozóny.

Již včera se šéf ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker vyjádřil v tom duch, že pokud do řídícího výboru zasedne Asmussen, bude to dobré rozhodnutí. „Euro nemůže zachránit jedna osoba. Tento člověk by byl ale bezpochyby správnou osobou na správném místě,“ dodal.

Jürgen Stark, člen výkonné rady a rady guvernérů Evropské centrální banky, v pátek informoval Tricheta, že z osobních důvodů rezignuje na svou funkci. Ve svém prohlášení to uvedla ECB. Spekuluje se však o tom, že Stark odešel kvůli neshodám ohledně nákupu dluhopisů.

Stark je v letošním roce už druhý Němec, který opouští vedení ECB kvůli nesouhlasu s kroky ECB na záchranu Řecka a dalších zemí eura před dluhovou krizí. V únoru šéf německé centrální banky Weber oznámil, že nebude kandidovat na šéfa ECB a v dubnu odstoupil z čela Bundesbanky, čímž přestal být členem bankovní rady ECB.

Weber už loni v květnu kritizoval rozhodnutí ECB kupovat na trhu státní obligace v rámci snah řešit dluhovou krizi a bránit růstu výnosů u dluhopisů ohrožených zemí. Podobně kritický byl i Jürgen Stark. Vadil mu hlavně nákup dluhopisů velkých ekonomik – Itálie a Španělska.

Autor: krb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video