Německo přijme dobrovolně kolem osm tisíc žadatelů o azyl | E15.cz

Německo přijme dobrovolně kolem osm tisíc žadatelů o azyl

uprchlícky tábor
uprchlícky tábor
• 
ZDROJ: Tawe/Zplit, CC BY 2.0, flickr.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německo přijme na svém území dobrovolně kolem osm tisíc z celkového počtu 40 tisíc žadatelů o azyl pobývajících v Itálii a Řecku. Informoval o tom mluvčí spolkového ministerstva vnitra. Na rozdělení azylantů na dobrovolné bázi se v Bruselu dohodli vedoucí představitelé zemí Evropské unie. Původní návrh Evropské komise stanovoval Německu kvótu 8763 migrantů, nejvíce ze všech členských zemí.

Hlavy států a vlád EU se v noci na dnešek na summitu v Bruselu dohodly, že se 40 tisíc uprchlíků ze dvou jihoevropských zemí v příštích dvou letech nerozdělí mezi jednotlivé členské země na základě kvót, ale na bázi dobrovolnosti. Ke státům, které vystupovaly proti předem určeným kvótám, patřily mimo jiné Česká republika a ostatní země takzvané visegrádské čtyřky, tedy Slovensko, Maďarsko a Polsko.

Rozdělení se dotkne především běženců ze Sýrie zmítané občanskou válkou a uprchlíků z Eritreje, kde panuje tvrdá vojenská diktatura.

Německý ministr vnitra Thomas de Mazière dnes kritizoval závěry přijaté v Bruselu jako nedostatečné. Otázka uprchlíků podle něj byla zatěžkávací zkouškou. Státy budou podle něj ale muset ještě zapracovat na evropské solidaritě. Kromě 40 tisíc osob, které se nyní zdržují na území Itálie a Řecka, přijme unie také 20 tisíc lidí s nárokem na mezinárodní ochranu, kteří nyní pobývají mimo evropské území. Kolik z těchto osob Berlín přijme, zatím není jasné.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video