Německo v konkurenceschopnosti předstihlo USA | E15.cz

Německo v konkurenceschopnosti předstihlo USA

Německo, průmysl
Německo, průmysl
• 
ZDROJ: profimedia.cz

nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká republika si v žebříčku konkurenceschopnosti zemí, který sestavuje Světové ekonomické fórum (WEF), letos pohoršila o jednu příčku na 39. místo. Vedoucí pozici v hodnocení 144 států počtvrté za sebou obsadilo Švýcarsko.

Německo je na tom dobře i přes krizi eura. Prokázalo to mezinárodní srovnání konkurenceschopnosti, kde se řadí na šesté místo. Spojené státy se však dále propadají a nyní jsou těsně za Německem. Přitom ještě před pěti lety jim patřila první příčka.

Zpráva o globální konkurenceschopnosti 2012-2013 Autor:

Nejkonkurenceschopnější zemí je stejně jako v loňském roce Švýcarsko, druhé místo patří Singapuru. V první desítce je ještě například Finsko, Švédsko a Británie. Naopak Řecko se řadí téměř na úplný konec tabulky, mezi rozvojové země jako jsou Botswana a Kambodža.

Německé konkurenceschopnosti pomáhá zejména vynikající infrastruktura a inovace. Za nevýhodu země WEF považuje strukturu německého trhu práce.

Pozoruhodný je pokles bývalého lídra USA, přestože ekonomika země byla stále velmi produktivní a trh práce flexibilní. Podle vědců má na konkurenceschopnost USA vliv zejména slábnoucí ekonomika a vysoký vládní dluh. Americké ministerstvo financí oznámilo, že dluh země nyní činí více než 16 miliard dolarů (12,7 miliardy eur).

Autor: nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video