Německo zavřelo kohoutky, záchranný fond EFSF se už zvyšovat nebude | E15.cz

Německo zavřelo kohoutky, záchranný fond EFSF se už zvyšovat nebude

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: reuters

ČTK, krb

Evropský fond finanční stability (EFSF) se nad již schválený objem 440 miliard eur (asi 10,9 bilionu korun) s konečnou platností zvyšovat nebude. Řekl to mluvčí německého ministerstva financí Martin Kotthaus. Nezvýší se podle něj ani příspěvek Německa, které má do záchranného fondu poskytnout 211 miliard eur (asi 5,2 bilionu korun).

„O zvýšení objemu fondu nad 440 miliard eur se nejedná. Takže finito, basta,“ řekl Kotthaus, jehož cituje agentura Reuters. Napříč Evropou se podle něj před nadcházejícím summitem EU vedla produktivní a příznivá jednání, která se zaměřila na to, jak fond co nejefektivněji využít.

V tom by podle Kotthause mělo být jasno v řádu dnů. Ministr financí Wolfgang Schäuble prý nehovořil o žádné konkrétní částce, která by se týkala objemu záruk za úvěry fondu, je ale možné, že na schůzi stranických lídrů v Berlíně v úterý zmínil nějaké hypotetické číslo.

Britský list Guardian v úterý napsal, že Francie a Německo se dohodly na zvýšení objemu fondu na dva biliony eur (asi 49,7 bilionu korun), tedy skoro na pětinásobek současných 440 miliard. List se odvolával na diplomatické zdroje z EU, zdroje agentury Reuters či listu The Wall Street Journal ale zprávu hned v úterý popřely.

Autor: ČTK, krb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.