Němečtí europoslanci opět volají po krácení dotací "nesolidárním zemím" | E15.cz

Němečtí europoslanci opět volají po krácení dotací "nesolidárním zemím"

Uprchlíci v Řecku
Uprchlíci v Řecku
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Němečtí poslanci Evropského parlamentu chtějí omezit dotace zemím, které podle nich nejsou v migrační krizi dostatečně solidární se zbytkem EU. Místopředseda europarlamentu Alexander Lambsdorff uvedl, že by se to mohlo týkat Polska či Maďarska. K větší solidaritě už v minulosti řada evropských politiků vyzvala pod pohrůžkou krácení dotací ale i Česko či Slovensko. Podle agentury DPA však jde o prázdnou hrozbu, neboť by s trestem musely vyslovit souhlas i země, kterých by se týkal.

„Zemím, které nedodržují evropské právo, nebo státům, které při přijímání či registraci uprchlíků nespolupracují dostatečně, by se měly omezit peníze (z EU),“ uvedla v rozhoru poskytnutém německému deníku Die Welt předsedkyně výboru europarlamentu pro rozpočtovou kontrolu Ingeborg Grässleová, členka německé Křesťanskodemokratické strany (CDU).

Místopředseda europarlamentu a člen liberální Svobodné demokratické strany (FDP) Alexander Lambsdorff se vyjádřil v podobném duchu. „Spolková vláda se musí nyní při plánované kontrole rozpočtu Evropské unie na podzim postarat o to, aby se čistí příjemci jako Polsko či Maďarsko v uprchlické otázce chovali solidárněji a respektovali evropské hodnoty,“ řekl.

Plátci versus příjemci

Německo patří spolu s Británií, Francií, Nizozemskem či Itálií k čistým plátcům do rozpočtu EU. Například z Německa loni do rozpočtu EU putovalo o 14,3 miliardy eur (386 miliard korun) více, než se z něj do země vrátilo. Naopak Polsko, Maďarsko, Slovensko a Česko jsou spolu s dalšími zeměmi čistými příjemci evropských peněz.

Hrozby krácení evropských dotací poskytovaných zemím, které podle představ některých politiků nedostatečně spolupracují při řešení migrační krize, se začaly objevovat už v loňském roce. Byl mezi nimi například i německý vicekancléř Sigmar Gabriel. Naopak kancléřka Angela Merkelová takový postup odmítala.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video