Němečtí konzervativci podpořili rozhovory o další pomoci Řecku | E15.cz

Němečtí konzervativci podpořili rozhovory o další pomoci Řecku

Německá kancléřka Angela Merkelová
Německá kancléřka Angela Merkelová
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Konzervativní blok německé kancléřky Angely Merkelové ve čtvrtečním zkušením hlasování podpořil začátek vyjednávání eurozóny o třetím záchranném programu pro Řecko. Dolní komora německého parlamentu má jako celek o věci hlasovat dnes. Podle agentury Reuters lze očekávat, že vláda v Berlíně dostane od Spolkového sněmu zelenou.

Konzervativní blok, který tvoří kancléřčini křesťanští demokraté (CDU) a jejich bavorští spojenci z Křesťanskosociální unie (CSU), má v dolní komoře více než 300 křesel. Není jasné, kolik zákonodárců se čtvrtečního zkušebního hlasování zúčastnilo. Podle zdrojů Reuters z konzervativní frakce se tři členové bloku zdrželi a 48 jich bylo proti. Zhruba 250 jich ale vyslovilo souhlas, napsala agentura AP.

Eurozóna v pondělí předběžně souhlasila s dalším záchranným programem pro předlužené Řecko. Dolní komora německého parlamentu by dnes měla hlasovat, zda dá vládě v Berlíně mandát k zahájení rozhovorů.

Velká vládní koalice konzervativců a sociální demokracie kontroluje 504 ze 631 křesel v Bundestagu. Udělení mandátu k zahájení rozhovorů o dalším balíku pomoci pro Řecko ve výši až 86 miliard eur má silnou podporu i u koaličních sociálních demokratů (SPD). Pro „ano“ by podle Reuters dnes mohly hlasovat i některé opoziční strany. Dá se proto očekávat, že Bundestag zahájení rozhovorů eurozóny s Aténami o podmínkách nové finanční pomoci Řecku nakonec odsouhlasí.

O zahájení rozhovorů eurozóny s Aténami bude dnes jednat a hlasovat i parlament v Rakousku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video