Nepál chce dál české záchranáře, schvalovat je bude vláda | E15.cz

Nepál chce dál české záchranáře, schvalovat je bude vláda

Poničené budovy po zemětřesení v Nepálu
Poničené budovy po zemětřesení v Nepálu
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nepál žádá prodloužení působení týmu českých zdravotníků a hasičů v zemi o dalších deset až 15 dnů. Rozhodnout o prodloužení mise má vláda a pravděpodobně ho prý schválí. V noci z pátku na sobotu má do zemětřeseními poničené země odletět další letadlo s humanitární pomocí. Pokud vláda prodlouží působení českých záchranářů, poveze pro ně i další vybavení a zásoby.

Tým 36 lékařů zdravotních sester a hasičů je v Nepálu od konce dubna. Délka jeho mise byla původně plánována minimálně na dva týdny, počítalo se ale s případným prodloužením až na měsíc. Po ničivém zemětřesení z 25. dubna, při němž zahynulo přes osm tisíc lidí a zranilo se dalších více než 18 tisíc, postihlo Nepál v úterý další silné zemětřesení, které si vyžádalo desítky obětí.

„Z nepálské strany je na nás požadavek o prodloužení pobytu o deset až 15 dnů,“ uvedla mluvčí hasičů Nicole Zaoralová, podle níž ho musí schválit vláda. Jednat o tom má dnes. „Ale je veliká pravděpodobnost, že to schválí,“ poznamenala mluvčí.

Let plánovaný v noci z pátku na sobotu měl záchranáře původně dopravit zpět do vlasti. Pokud kabinet prodlouží jejich působení v Nepálu, poveze pro ně primárně zásoby na delší pobyt. Zbytek kapacity letounu bude podle Zaoralové naplněn humanitární pomocí od Českého červeného kříže, kterou bude tvořit především zdravotnický materiál. Ještě se bude také rozhodovat, zda nebudou vystřídáni někteří členové týmu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video