Nepál zvažuje pronajímání himálajských vrcholků | E15.cz

Nepál zvažuje pronajímání himálajských vrcholků

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jules Henze CC BY-SA 2.0 Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nepál zvažuje plán pronajímat méně frekventované himálajské vrcholky soukromým turistickým společnostem, aby tak zmírnil provoz na Mount Everestu a pomohl místní ekonomice. V rámci tohoto plánu by si nepálské i zahraniční soukromé firmy mohly pronajmout některý z 326 otevřených himálajských vrcholů a propagovat je jako novou turistickou destinaci.

Z toho by pro Nepál plynuly nové příjmy, ale také by to mohlo odlákat část horolezců z nejvyšší hory světa, na které je každou sezónu značný provoz. Informovala o tom agentura AFP.

Zatím není jasné, od kdy by nepálská vláda mohla začít tento plán uskutečňovat. Ministerstva ještě dolaďují takové podrobnosti, jako kolik vrcholků by bylo k pronajmutí a na jak dlouhou dobu. V posledních týdnech Nepál zavedl celou řadu opatření na posílení turistiky v zemi, která je klíčová pro místní hospodářství. Zároveň se ale snaží přibrzdit davy mířící na Mount Everest.

Oficiální činitelé proto snížili poplatky za výstup na další hory a vydali nařízení, na jehož základě musí každý horolezec snést z Mount Everestu nejméně osm kilogramů odpadků krom svých vlastních.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video