Netanjahu: Dohoda s Íránem zvýšila pravděpodobnost války | E15.cz

Netanjahu: Dohoda s Íránem zvýšila pravděpodobnost války

Netanjahu: Dohoda s Íránem zvýšila pravděpodobnost války
Benjamin Netanjahu
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Dohoda šesti světových velmocí s Íránem o omezení jeho jaderného programu zvýšila pravděpodobnost vypuknutí války na Blízkém východě. V projevu před Valným shromážděním Organizace spojených národů to řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Mírové rozhovory s Palestinci je prý ochoten zahájit okamžitě.

„Když Íránu dodáte dolary a zbraně, neznamená to větší pravděpodobnost, že zavládne mír, ale že bude válka,“ řekl Netanjahu. „Více peněz na základě dohody znamená větší represe uvnitř Íránu a více agrese navenek,“ dodal. Teherán podle něj svět obalamutil, Izrael ale nikdy nedopustí, aby se Írán dostal do „klubu“ majitelů jaderných zbraní.

„Sedmdesát let po vraždě šesti milionů Židů slibuje Írán, že znovu zavraždí šest milionů Židů, že zničí moji zemi a vyvraždí můj lid. A co dělá tato instituce? Vůbec nic,“ kritizoval Netanjahu OSN.

Ve svém proslovu se izraelský premiér vyjádřil rovněž ke vztahům s Palestinci. Jeho vláda je prý ochotna „okamžitě obnovit“ přímá mírová jednání, jejichž výsledkem bude vznik demilitarizovaného státu Palestina, který uzná židovský stát.

Spojené státy, Británie, Francie, Rusko, Čína a Německo se 14. července s Teheránem dohodly na omezení jeho jaderného programu výměnou za odvolání protiíránských sankcí. Dohoda mimo jiné stanovuje osmileté období, během něhož bude muset Rada bezpečnosti OSN schvalovat přesun balistických raket do Íránu. Spojené státy už ale prohlásily, že žádosti o takové přesuny budou vetovat. Embargo na vývoz a dovoz konvenčních zbraní do Íránu zůstane v platnosti dalších pět let.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!