Netanjahu vyzval Židy k návratu do Izraele. Valls: Francie by ztratila tvář | E15.cz

Netanjahu vyzval Židy k návratu do Izraele. Valls: Francie by ztratila tvář

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
K vystěhování do Izraele vyzval izraelský premiér Benjamin Netanjahu francouzské Židy v reakci na sérii protižidovských útoků ve Francii. Oběťmi nejnovějšího z nich jsou čtyři židovští zákazníci košer lahůdkářství, které v pátek zabil radikální islamista. Nejméně jeden z jím zabitých rukojmích bude v úterý pohřben v Jeruzalémě.

„Každý Žid, který se bude chtít vystěhovat do Izraele, tu bude přijat s otevřenou náručí,“ citovala agentura DPA Netanjahuovo prohlášení před odletem do Paříže. Společně s ministrem zahraničí Avigdorem Liebermanem a ministrem hospodářství Naftalim Bennettem se tam izraelský premiér zúčastní chystané milionové manifestace k uctění památky 17 obětí teroristických útoků v Paříži.

„Radikální islám je hrozbou pro celý svět,“ zdůraznil Netanjahu. „Jestliže svět nepřijde k rozumu, terorismus bude dál útočit,“ napsal také na svém twitterovém účtu. 

Francouzský premiér Manuel Valls naproti tomu v sobotu večer na jednom ze vzpomínkových shromáždění důrazně prohlásil, že „Francie bez francouzských Židů by už nebyla Francií“. 

Pohřeb v Izraeli zvažují i další rodiny

Jedním ze čtveřice rukojmích, které zabil terorista v židovském obchodě v Paříži, je jednadvacetiletý Joav Hattab. Pohřben bude v Jeruzalémě, řekl jeho otec Benjamin Hattab, který je vysoce postaveným rabínem židovské obce v Tunisku. Pohřeb svých mrtvých v Izraeli prý zvažují i rodiny tří dalších zabitých. 

V Jeruzalémě byly před bezmála třemi roky pohřbeny už oběti teroristického útoku na židovskou školu ve francouzském městě Toulouse. V březnu 2012 tam islamista Mohamed Merah zastřelil tři malé židovské děti a rabína. 

Hollande slíbil Židům ochranu
Francouzská vláda slíbila, že „v případě nutnosti“ bude židovské školy a synagogy chránit armáda. Po schůzce s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem to řekl šéf hlavní židovské organizace ve Francii (CRIF) Roger Cukierman.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.