Nezaměstnanost v eurozóně stoupla na rekordních 11,1 procenta | E15.cz

Nezaměstnanost v eurozóně stoupla na rekordních 11,1 procenta

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Míra nezaměstnanosti v eurozóně se v květnu vyšplhala na rekordních 11,1 procenta z dubnových 11 procent. Vyplývá to z dnešních údajů Evropského statistického úřadu (Eurostat). V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti stoupla na 10,3 procenta z dubnových 10,2 procenta.

Bez práce bylo v květnu v EU podle Eurostatu 24,87 milionu lidí, z toho 17,56 milionu v eurozóně. V meziročním srovnání se počet nezaměstnaných v EU zvýšil o 1,95 milionu a v eurozóně o 1,82 milionu osob.

Nejvyšší nezaměstnanost byla ve Španělsku, kde vystoupala na 24,6 procenta. Nejnižší byla v Rakousku, kde činila 4,1 procenta. V České republice míra nezaměstnanosti podle metodiky Eurostatu zůstala v květnu beze změny na 6,7 procenta.

„Nezaměstnanost (v eurozóně) nadále poroste, dokud neuvidíme zlepšení ekonomiky. To by mohlo nastat až v příštím roce,“ uvedl analytik Steen Jakobsen ze společnosti Saxobank. Podle analytiků z firmy ING by se míra nezaměstnanosti v eurozóně mohla vyšplhat až na 12 procent, pokud evropský výrobní sektor neoživí.

„Příštích několik měsíců bude představovat spodní úroveň růstového cyklu,“ upozornil Jakobsen. Předpověděl rovněž, že ekonomická produkce eurozóny vykáže ve třetím čtvrtletí pokles.

Evropští lídři se minulý týden na v Bruselu dohodli na paktu na podporu hospodářského růstu a tvorby nových pracovních míst, v jehož rámci by mělo být do ekonomiky vloženo (tři biliony Kč). Analytici však podle agentury Reuters tvrdí, že hospodářský útlum mohou ukončit pouze ekonomické reformy a vyřešení dluhové krize v eurozóně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video