Nezaměstnanost v USA je nejníže za dva a půl roku | E15.cz

Nezaměstnanost v USA je nejníže za dva a půl roku

USA nezaměstnanost
USA nezaměstnanost
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v listopadu překvapivě klesla na 8,6 procenta z říjnových 9 procent. Dostala se tak na nejnižší úroveň za 2,5 roku. Americká ekonomika minulý měsíc vytvořila 120 tisíc nových pracovních míst. K výraznému poklesu míry nezaměstnanosti podle agentury AP ale přispěla i skutečnost, že zhruba 315 tisíc lidí vzdalo snahu o hledání práce, a zmizelo tak z registrů nezaměstnaných. Analytici podle Reuters předpokládali, že míra nezaměstnanosti zůstane beze změny.

„Celkově je to povzbuzující zpráva o trhu práce,“ řekl analytik David Resler ze společnosti Nomura Securities. Varoval však před přílišným nadšením.

Listopadová tvorba pracovních míst nepatrně za očekáváním analytiků zaostala. Ti počítali se vznikem 122 tisíc nových pracovních příležitostí. V srpnu a říjnu však podle revidovaných údajů vzniklo o 72 tisíc míst více, než ministerstvo původně ohlásilo.

Za listopadovým růstem zaměstnanosti stál soukromý sektor, ve kterém vzniklo 140 tisíc nových pracovních příležitostí. Ve veřejném sektoru bylo naopak 20 tisíc pracovních míst zrušeno.

Americké ministerstvo obchodu minulý týden oznámilo, že ekonomika USA ve třetím čtvrtletí stoupla o dvě procenta po nárůstu o 1,3 procenta v předchozích třech měsících.

Analytik Paul Ashworth ze společnosti Capital Economics předpověděl, že v posledním čtvrtletí letošního roku hospodářský růst zrychlí na 2,5 procenta. V příštím roce však očekává zpomalení na 1,5 procenta, a to zčásti kvůli dluhové krizi v Evropě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video