Nezvěstní z jihokorejského trajektu posílají svým blízkým zprávy, záchrana se nedaří | E15.cz

Nezvěstní z jihokorejského trajektu posílají svým blízkým zprávy, záchrana se nedaří

Nezvěstní z jihokorejského trajektu posílají svým blízkým zprávy, záchrana se nedaří
Potápěči prohledávají vrak potopeného jihokorejského trajektu
• 
ZDROJ: čtk/ap

bru
kaj

Nepříznivé počasí komplikuje záchranu téměř 300 pohřešovaných cestujících na potopeném jihokorejském trajektu. Potápěči v noci ze středy na čtvrtek nebyli kvůli špatným podmínkám pod hladinou schopni prohledat útroby potopeného trajektu. Někteří z pasažérů uvězněných v trupu lodi jsou zřejmě ještě naživu, naděje na záchranu ale klesá.

Záchranné týmy pokračovaly v pátrání i v noci s použitím silných reflektorů. Podle serveru BBC ale silný proud a špatná viditelnost zkomplikovali akce záchranářů natolik, že se tým třech potápěčů nebyl schopen do vraku lodi dostat. Podle agentury Reuters potápěči alespoň bouchali na trup lodi s nadějí na reakci lidí uvězněných uvnitř, ale žádnou odezvu neslyšeli.

Někteří cestující ale svým příbuzným po nehodě zevnitř lodi poslalai textové zprávy. „Ještě nejsme mrtví, prosím pošlete tuto zprávu dál,“ píše se v jedné ze zpráv. Naděje na jejich záchranu ale rychle klesá.

Silný vítr a komplikuje také situaci na hladině, čluny, lodě i vrtulníky, které byly na místo nehody povolány, se musí potýkat se špatným počasím. Týmy záchranářů se snaží za pomoci tří jeřábů loď stabilizovat a částečně vyzvednout.

Nervozita svazuje rodiny nezvěstných. Záchranné akce podle nich nepokračují tak rychle, jak předpokládali. Zvláště pak obavy rodičů pohřešovaných středoškolských studentů, kteří tvořili většinu cestujících, se stupňují. Na sociálních sítích vyjadřují rodiče žáků svou frustraci. Oh Byung-hvan, otec jednoho z pohřešovaných středoškoláků, napsal na Twitteru: „Jsem znepokojen pomalým tempem a malým úsilím záchranářů.“

Záznam záchranné operace

Řada rodičů pohřešovaných studentů si stěžuje na nedostatek informací. Někteří rodiče si o středeční noci pronajali vlastní člun s potápěčem. Obviňují vládu a záchranáře, že se dost nesnaží.

Kapitán lodi Lee Joon Suk se rodinám nezvěstných omluvil a novinářům řekl, že nemá slov, důvod nehody prý nezná. Podle nepotvrzených zpráv kapitán loď opustil mezi prvními, čelí proto trestnímu vyšetřování a hrozí mu obvinění z nedbalosti a porušení zákonů týkajících se chování posádek lodí, píší jihokorejská média.

Záchranáři doufají, že by mohli najít nějaké přeživší ve vzduchových kapsách uvnitř lodi. Jeden z náčelníků záchranářů Cho Čang-pok nicméně v televizním rozhovoru připustil, že je málo pravděpodobné, aby lidé, kteří zůstali v lodi, přežili. Michel Dean, zástupce ředitele pro námořní záchranu a potápění, pro CNN uvedl, že z toho, co viděl, je evidentní, že jsou místa trupu, která nejsou zatopená, a je tedy možné, že je v nich vzduch. Největším problémem je podle něj teplota a dostupnost. Ve vodě, která má pouze 12 stupňů se lidský organizmus podchladí již po hodině a půl.

Pokyny posádky ztížily evakuaci

Posádka lodi původně vyzvala pasažéry, aby zůstali na svých místech. To podle přeživších zavinilo záchranu jen zlomku lidí. Členové posádky tvrdí, že následně cestující vybídli k oblečení záchranných vest a evakuaci z lodi. Přeživší však tvrdí, že takové hlášení neslyšeli, podle nich byli lidé celou situací zmatení.

Loď se potopila ve středu brzy ráno se 477 lidmi na palubě. Důvod nehody není jasný, jedinou indicií je hlasitá rána, která se ozvala z trupu těsně před tím, než se loď začala potápět. Dosud bylo zachráněno 179 cestujících. Devět lidí nehodu nepřežilo. Poslední velké neštěstí s lodním trajektem se v Jižní Koreji přihodilo v roce 1993, kdy o život přišlo 292 lidí.

Autor: bru, kaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!