Nové zemětřesení v Asii má šedesát obětí, většinu v Nepálu | E15.cz

Nové zemětřesení v Asii má šedesát obětí, většinu v Nepálu

Následky zemětřesení v Nepálu
Následky zemětřesení v Nepálu
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejméně 60 obětí si vyžádalo zemětřesení, které dnes postihlo Nepál a také Indii a Čínu. V Nepálu zahynulo podle nejnovější bilance 42 lidí a zraněno je 1117 osob. Z Indie hlásí 17 mrtvých a z Číny jednu oběť. Zemětřesení mělo sílu 7,3 stupně. Nepál se přitom stále vzpamatovává z ničivého zemětřesení z 25. dubna, které podle nejnovější bilance zabilo 8046 lidí a 18 tisíc dalších zranilo. Všichni Češi původně pohřešovaní po aktuálních otřesech v Nepálu a Indii jsou v pořádku.

Zemětřesení si také vynutilo přechodné uzavření letiště v nepálské metropoli Káthmándú. Český záchranářský tým, který pomáhá po dubnovém zemětřesení v Nepálu, je po nových otřesech půdy v pořádku a čeká další příliv zraněných.

Nepálské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že se záchranářům podařilo ze sutin vyprostit 12 lidí. Záchvěvy půdy, které udeřily ve 12:35 místního času (08:50 SELČ), způsobily paniku v Káthmándú.

„Všichni jsme vyběhli ven na ulici a hledali bezpečí na otevřeném prostranství jednoho náměstí, lidé křičeli o pomoc. Všechno se třáslo, budovy se hýbaly,“ popsala v tiskové zprávě z Nepálu Karin Slováková, terénní pracovnice humanitární organizace Magna Děti v tísni.

Podle světových agentur bylo vidět, jak rodiče k sobě pevně tisknou své děti a stovky lidí se zoufale snaží dovolat příbuzným mobilními telefony. Prodavači urychleně zavřeli obchody. Místní letiště, které přijímá veškerou zahraniční humanitární pomoc po dubnové přírodní katastrofě, dočasně přerušilo provoz. Některé budovy v Káthmándú, popraskané po předchozím zemětřesení, se zřítily, rozsah škod však zatím není známý.

Mrtvé a značné materiální škody si dnešní otřesy vyžádaly také v okrese Sindhupálčauk, který leží severovýchodně od metropole a kde bylo podle agentury Reuters při dubnovém zemětřesení registrováno nejvíce mrtvých. Značně postiženo bylo městečko Čautará, odkud humanitární pracovníci hlásili spadlé domy a řadu zraněných a hospitalizovaných. „Spadlé budovy v Čautaře… Z budov vynášena mrtvá těla,“ napsala na Twitteru Mezinárodní organizace pro migraci, která má po dubnové přírodní katastrofě ve městě svůj tým.

Americký geologický ústav USGS po několika korekcích stanovil sílu dnešního zemětřesení na 7,3 stupně. Otřesy vycházely z hloubky 18,5 kilometru a jejich epicentrum se nacházelo asi 80 kilometrů od metropole Káthmándú, v izolované oblasti přírodního parku pod nejvyšší horou světa Mount Everestem. Dubnové otřesy měly sílu 7,8 stupně a vycházely z hloubky 15 kilometrů.

Otřesy zaznamenali i obyvatelé Dillí

Dnešní otřesy byly prý citelné až v indickém hlavním městě Dillí, kde se na více než minutu rozhoupaly budovy; i zde se místní obyvatelé hrnuli v obavách ven. Záchvěvy zaznamenali také obyvatelé bangladéšské metropole Dháky.

V Nepálu po předchozím zemětřesení pomáhá řada zahraničních týmů, mezi nimi i čeští lékaři, zdravotní sestry a hasiči. Mluvčí českých hasičů Nicole Zaoralová řekla, že dnešní otřes byl velmi silný, ale český tým je v pořádku a očekává další příliv zraněných. Do dnešních 14:00 SELČ ošetřil 26 pacientů. Po průzkumu v blízkosti základny a města Melamči odtud čeští záchranáři transportovali pacientku s poraněním bederní páteře.

Podle velvyslance ČR v Dillí Miloslava Staška je v Nepálu v současnosti ještě asi 20 dalších Čechů a všichni jsou v pořádku, stejně jako Češi v Indii.

Česko chce v noci na sobotu vyslat do Nepálu další letadlo se zdravotnickým materiálem. Zpět by měl letoun podle původních plánů přepravit záchranářský tým, který v Nepálu působí dva týdny. Po dnešních otřesech se ale nejspíš bude jednat o tom, zda záchranáři ještě na místě nezůstanou.

Epicentrum dnešního zemětřesení se nacházelo západně od základního horolezeckého tábora u Mount Everestu, který byl evakuován poté, co zde lavina utržená při otřesech 25. dubna usmrtila 18 horolezců. Nepálské úřady oficiálně Everest pro výpravy neuzavřely, vzhledem k neprůchodnosti trasy na vrchol po lavinových sesuvech ale letošní sezona na této hoře prakticky skončila.

Nepál postihlo druhé silné zemětřesení během krátké doby
Nepál a sousední Indii dnes postihlo zemětřesení o síle 7,3 stupně, které si podle oficiálních údajů nepálské vlády vyžádalo nejméně 42 mrtvých a 1117 zraněných. Jde o nejsilnější otřesy od ničivého zemětřesení z 25. dubna.
V sobotu 25. dubna postihlo Nepál zemětřesení o síle 7,8 stupně, při němž zahynulo podle aktuální bilance 8150 lidí a dalších asi 18 tisíc lidí bylo zraněno. Zasaženo bylo osm milionů osob. Další stovku obětí si otřesy vyžádaly v Indii a čínské oblasti Tibetu.
Dubnové otřesy o síle 7,8 stupně, jejichž epicentrum leželo severozápadně od nepálské metropole Káthmándú, byly největší přírodní katastrofou v Nepálu od roku 1934, kdy tam při zemětřesení zahynulo zhruba 8500 lidí.
Tehdejší otřesy zničily nebo vážně poškodily přes 541 tisíc budov, včetně historických památek zapsaných na seznamu kulturního dědictví UNESCO, celé vesnice byly srovnány se zemí a bez střechy nad hlavou zůstaly statisíce lidí. Humanitární organizace uvedly, že nejméně dva miliony lidí budou v příštích třech měsících potřebovat pomoc ve formě stanů, vody, potravin a léků.
Na pomoc bylo nasazeno 90 procent ze 100 tisíc vojáků nepálské armády. Kromě nich přicestovaly do země více než čtyři tisícovky záchranářů z 34 zemí, včetně České republiky.
Český záchranný tým, který se skládá z téměř 40 lékařů, sester a hasičů, působí v Nepálu od začátku května a stihl už ošetřit desítky zraněných. V noci z pátku na sobotu chce Česko vyslat do Nepálu další letadlo, které do země dopraví zdravotnický materiál. Zpět by pak mělo letadlo podle původních plánů přepravit záchranářský tým. Po dnešních otřesech se ale nejspíš bude jednat o tom, zda záchranáři ještě na místě nezůstanou.
Záchranáři se od počátku potýkají v hornatém Nepálu s náročným terénem a do řady odlehlých oblastí se pomoc dostávala po otřesech jen velmi pomalu, což vyvolalo kritiky obyvatelstva. Nepálská vláda přiznala, že udělala v reakci na katastrofu chyby. Nervozitu lidí zvyšovaly po dubnovém zemětřesení také následné otřesy, které dlouho nutily lidi přespávat pod širým nebem.
Nepál je horský stát, ležící na 147 tisících kilometrech čtverečních ve středu Himálaje, na jeho severních hranicích s Čínou se nachází nejvyšší hora světa Mount Everest (8848 metrů). Kromě Číny sousedí Nepál již jen s Indií.
Ani Everestu se dubnová katastrofa nevyhnula. Zemětřesení strhlo lavinu, která zasypala polovinu základního tábora a zabila 18 horolezců. Trasa na vrchol je kvůli lavinovým sesuvům neprůchodná a letošní sezona na tomto horském velikánu podle horolezců skončila.
Pro svých osm nejvyšších vrcholů světa (z celkových 14 osmitisícovek) je Nepál přitažlivý pro turisty a zejména pro horolezce. Příjmy od zahraničních návštěvníků - v roce 2013 do země přijelo téměř 800 tisíc lidí, kteří tam utratili 400 milionů dolarů - představují významné procento HDP, peníze z turistiky tvoří asi pětinu příjmů zahraničního obchodu Nepálu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video