Novou řeckou vládu čeká tvrdá opozice, Syriza účast odmítla

Samaras a Tsipras

Samaras a Tsipras Zdroj: ctk

Řecko se po opakovaných volbách snaží dohnat ztracený čas, politici okamžitě zahájili jednání o sestavení vlády. Prezident Karolos Papulias tímto úkolem pověřil Antonise Samarase, lídra konzervativní Nové demokracie (ND), která s bonusem pro vítěze získala v parlamentu 129 poslanců.

Prezident dal najevo přání, aby lídr vítězné partaje jednal urychleně a nevyčerpal k hledání koaličních partnerů zákonnou lhůtu tří dnů. „Země nemůže zůstat bez vlády dokonce už ani hodinu,“ prohlásil.

Nové demokracii k vytvoření kabinetu stačí souhlas socialistického Pasoku, který má k dispozici 33 křesel. Obě tradiční strany jsou však značnou částí Řeků vnímány silně negativně, ani jejich voliči pro ně mnohdy nehlasovali s velkým nadšením. Samaras zřejmě z tohoto důvodu vyslovil zájem o širokou koalici.

Jenže druhá nejsilnější strana – Koalice radikální levice (Syriza), známá svým odporem k úsporným opatřením, o spolupráci nestojí. Dá prý přednost působení v opozici.

Předseda ND přitom připustil, že je připravený vyjednávat o změnách podmínek pomoci od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. „Musíme udělat nějaké nezbytné dodatky k dohodě o pomoci, abychom ulevili lidem, drceným nezaměstnaností a strádáním,“ naznačil Samaras.

Šéf radikální levice Alexis Tsipras přes odmítnutí účasti ve vládě slíbil, že nebude klást překážky jejímu vzniku. Nová demokracie se přesto obává, že bude velice složité mít silnou Syrizu proti sobě. „Výsledky ukazují, že lidé chtějí společnou evropskou měnu, ale společnost zůstává rozdělená. Syriza bude militantní opozicí a zřejmě bude vládě komplikovat její snahu,“ vyjádřil se agentuře Reuters pod podmínkou anonymity člen partaje.

Výsledky řeckých volebVýsledky řeckých voleb | reuters

Jeho slova o nebezpečné opozici potvrzují i analytici. Prohlášení Syrizy vzbuzují obavy z dalších masových protestů v ulicích. Někteří její příznivci už nyní hovoří o dalších volbách.