Nový Schengen omezí právo států rozhodovat o svých hranicích | E15.cz

Nový Schengen omezí právo států rozhodovat o svých hranicích

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/AP/Ibrahim Ot

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská komise připravila návrh reformy schengenské dohody o volném pohybu osob, který upravuje podmínky pro obnovování hraničních kontrol, například při masové imigraci. Návrh se podle agentury AFP asi nebude zamlouvat některým členským zemím, protože oproti současné praxi počítá s tím, že o kroku nebude rozhodovat jen samotný stát, ale i komise.

Debatu vyvolal nedávný spor mezi Francií a Itálií ohledně tisíců tuniských imigrantů, kteří přecházeli z italského území na francouzské. Paříž reagovala obnovením pasových kontrol osob na své hranici s Itálií. Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová poté slíbila, že připraví návrh reformy. Předložit ho prý hodlá příští týden.

Deklarovaným cílem změn Schengenu, o které se zasazovala hlavně Paříž, bylo podle AFP dát státům větší svobodu pro případné dočasné obnovení hraničních kontrol. A to v případě „silné a nečekané“ imigrační vlny či „selhání“ některého ze států, které mají za úkol hlídat vnější hranice Evropské unie.

Zatímco nyní o obnovení kontrol rozhoduje stát sám a unii o tom jen informuje, v budoucnu by podle připravovaného návrhu měl stát žádat komisi o souhlas. „Dojde k velkému měření sil (mezi členskými státy),“ citovala AFP jistého evropského diplomata.

Schengenský prostor nyní tvoří země EU s výjimkou Kypru, Británie, Irska, Bulharska a Rumunska. Mimo EU jsou do něj zapojeny také Island, Norsko a Švýcarsko. Česko k systému přistoupilo v prosinci 2007.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video