Novým kancléřem Rakouska se zřejmě stane šéf tamních drah Kern | E15.cz

Novým kancléřem Rakouska se zřejmě stane šéf tamních drah Kern

Christian Kern
Christian Kern
• 
ZDROJ: Ailura , CC BY-SA 3.0 at, wikimedia

ČTK

Novým rakouským kancléřem se stane dosavadní šéf rakouských drah Christian Kern. Na padesátiletém manažerovi, který byl od začátku jedním z favoritů na post uvolněný Wernerem Faymannem, se podle webu rakouského listu Kurier shodly špičky sociální demokracie. V pátek by jeho nominaci měly oznámit veřejnosti.

Kern se dnes ve Vídni sešel s prozatímním předsedou sociální demokracie Michaelem Häuplem a mediálním manažerem Gerhardem Zeilerem, který byl jedním z dalších kandidátů na šéfa rakouské vlády. Po schůzce dal Zeiler najevo, že se o post ucházet nebude. Jediným kandidátem tak zůstal Kern, pro něhož už se stejně vyslovila velká většina zemských organizací sociální demokracie.

Strana by Kerna jako kandidáta na kancléře mohla představit již v pátek, formálně by ho v úterý mělo potvrdit předsednictvo strany. Prezident Heinz Fischer by podle agentury DPA mohl Kerna jmenovat kancléřem již ve středu 18. května.

Dosavadní kancléř Faymann rezignoval překvapivě začátkem týdne kvůli tomu, že ztratil podporu části členů sociální demokracie (SPÖ) po nezdaru stranického kandidáta v prvním kole prezidentských voleb. Vedení vlády dočasně převzal předseda koaličních lidovců (ÖVP) Reinhold Mitterlehner.

Lidovci, se kterými bude ještě Kern jednat, se zatím ke spekulacím o možných kandidátech na kancléře nechtěli příliš vyjadřovat, stanovili si ale trojici podmínek pro pokračování ve vládě velké koalice. Ta nejdůležitější se týká udržení restriktivní migrační politiky.

Sociální demokracie v krizi

Kern se narodil 4. ledna 1966 ve Vídni, kde se také věnoval mediálním studiím. Poté pracoval jako novinář nebo asistent sociálnědemokratického státního tajemníka pro veřejnou službu Petera Kostelky. Zkušenosti má i z rakouské energetické společnosti, rakouské dráhy vede od roku 2010.

Padesátník, který by měl převzít také vedení sociální demokracie, nepřichází za jednoduché situace. SPÖ je v krizi, k níž výrazně přispěl propad jejího kandidáta Rudolfa Hundstorfera ve volbách hlavy státu. Hundstorfer získal jen 11 procent hlasů a výrazně zaostal za vítězem prvního kola Norbertem Hoferem z populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

Právě ta by také pravděpodobně s přehledem vyhrála, pokud by se nyní v Rakousku uskutečnily předčasné parlamentní volby. I proto je podle komentátorů v zájmu jak sociálních demokratů, tak lidovců pokračovat v koaliční vládě. Očekávají se přitom změny na některých ministerských postech.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.