Novým rakouským kancléřem je Christian Kern, nahradil Faymanna | E15.cz

Novým rakouským kancléřem je Christian Kern, nahradil Faymanna

Budoucí rakouský kancléř Christian Kern
Budoucí rakouský kancléř Christian Kern
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Padesátiletý Christian Kern je novým rakouským kancléřem. Dosavadního šéfa rakouských drah dnes v podvečer do funkce jmenoval prezident Heinz Fischer. Kern ve funkci i v čele sociální demokracie nahrazuje Wernera Faymanna, jenž začátkem minulého týdne nečekaně rezignoval po nedávném debaklu sociální demokracie v prvním kole voleb hlavy státu.

Kern, který už oznámil trojici změn ve vládě, dnes vyjádřil odhodlání pokračovat v koalici s lidovci, i když v jiném stylu než dosud. Zároveň se distancoval od populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ). „Nespolupracujeme se stranami, které poštvávají proti lidem a menšinám,“ řekl.

Právě kandidát FPÖ Norbert Hofer vyhrál první kolo prezidentských voleb, což vedlo k odchodu Faymanna, kterému mnozí vytýkali nevýraznost. V nedělním druhém kole hlasování se Hofer utká s kandidátem zelených Alexanderem Van der Bellenem, jehož dnes Kern otevřeně podpořil.

Kern
Kern se narodil 4. ledna 1966 ve Vídni, kde se také věnoval mediálním studiím. Poté pracoval jako novinář nebo asistent sociálnědemokratického státního tajemníka pro veřejnou službu Petera Kostelky. Zkušenosti má i z rakouské energetické společnosti; rakouské dráhy vedl od roku 2010.

Pokud jde o vládní politiku, označil Kern za priority zvládnutí migrační krize a oživení rakouské ekonomiky, které by mělo přinést snížení na tamní poměry vysoké nezaměstnanosti a přispět ke zvyšování reálných mezd.

Faymann minulý týden rezignoval na všechny politické funkce, a tak Kern stane i v čele sociální demokracie. Po dnešní jednoznačné podpoře, které se mu dostalo od předsednictva strany, bude do čela uskupení formálně zvolen 25. června na stranickém sjezdu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.