NSA za měsíc sledovala 60 milionů hovorů ve Španělsku | E15.cz

NSA za měsíc sledovala 60 milionů hovorů ve Španělsku

Madrid (ilustrační foto)
Madrid (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.5 w:es:Usuario:Barcex

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) monitorovala ve Španělsku měsíčně 60 milionů telefonických hovorů. Poukazují na to dokumenty vynesené někdejším zaměstnancem agentury Edwardem Snowdenem. Místní vláda prý o monitorování telefonátů nevěděla.

Španělský deník El Mundo, který se věnuje údajům ze Snowdenových dokumentů, napsal, že jen v rozmezí od 10. prosince 2012 do letošního 8. ledna sledovala agentura 60,5 milionu telefonních spojení. Zpravodajcům zřejmě nešlo přímo o odposlech, zaměřovali se spíš na sběr dat o délce hovoru a odkud se uskutečnil.

List tvrdí, že získal přístup k dokumentům vyneseným Snowdenem díky dohodě s americkým novinářem Glennem Greenwaldem, který žije v Brazílii. Právě Greenwald již dříve publikoval údaje od Snowdena o tajném sledování telefonické a internetové komunikace.

Skandál ve Španělsku se dostal na veřejnost poté, co se Madrid v pátek nepřipojil k Německu, které vyzvalo členské státy Evropské unie, aby se pokusily se Spojenými státy dosáhnout dohody o nesledování. O dosažení takovýchto záruk se nyní snaží Berlín s Paříží. Španělský premiér Mariano Rajoy německou iniciativu neodmítl, dodal ale, že jeho země chce získat nejdříve další informace o aféře.

Merkelová měla používat kódovaný telefon, volala ale z obyčejného

V posledních dnech se ukázalo, že americký špionážní program měl v hledáčku i řadu státníků včetně německé kancléřky Angely Merkelové, její podíl na aféře zdůraznil deník Die Welt, když napsal, že kancléřka jako vysoký vládní činitel k většině svých hovorů nepoužívala telefon upravený pro kódovanou komunikaci, ale běžný mobil.

Podle Die Welt využívá běžné telefony většina členů německé vlády, včetně kancléřky. Jejich používání je snadnější, než je tomu u speciálních přístrojů, které šifrují obsah hovoru, je ale zároveň snazší je odposlouchávat. Německý Spolkový úřad pro bezpečnost loni v létě při testu zabezpečení telefonů politiků zjistil, že většinu z nich lze bez vynaložení zvláštních technických prostředků odposlouchávat až do vzdálenosti 600 metrů. Týdeník Der Spiegel napsal, že NSA ke sledování využívala základnu přímo na americké ambasádě v Berlíně, která leží jen pár stovek metrů od sídla kancléřky.

Bílý dům minulý týden ujistil, že Merkelovou neodposlouchává a v budoucnosti to dělat nehodlá, americké úřady se ale nevyjadřují k tomu, jestli kancléřka byla sledována v minulosti.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video