Nůžky se rozevírají dál: Procento nejbohatších bude mít víc než zbytek lidstva | E15.cz

Nůžky se rozevírají dál: Procento nejbohatších bude mít víc než zbytek lidstva

Nůžky se rozevírají dál: Procento nejbohatších bude mít víc než zbytek lidstva
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK
msc

Majetek nejbohatších lidí světa, kteří tvoří jedno procento světové populace, překročí v roce 2016 celkový majetek ostatních 99 procent obyvatel planety. Odhadla to nevládní organizace Oxfam. Krátce před tradičním Světovým ekonomickým fórem v Davosu vyzvala ekonomické mocnosti k úpravě těchto podle ní závratných nerovností.

„Podíl světového majetku v držení jednoho procenta nejbohatších se ze 44 procent v roce 2009 zvýšil na 48 procent v roce 2014 a v roce 2016 překročí 50 procent,“ upřesnila britská organizace ve své zprávě.

„Propast mezi velmi bohatými a zbytkem populace se rychle prohlubuje. Mezinárodní lídři by se měli pustit do osobních zájmů velkých hráčů, kteří brání spravedlivějšímu a více prosperujícímu světu,“ řekla generální ředitelka Oxfam Winnie Byanyimaová, která bude spolupředsedkyní konference v Davosu.

vývoj rozvržení světového bohatstvívývoj rozvržení světového bohatstvíAutor: Oxfam, msc

Byanyimaová v této souvislosti chce, aby se letos uspořádal světový summit o daních s cílem „přepsat mezinárodní fiskální pravidla“. Oxfam vyzývá země, aby přijaly plán pro boj proti nerovnostem, a to například potíráním daňových úniků, prosazováním bezplatných veřejných služeb, větším zdanění kapitálu, zavedením minimální mzdy či zaváděním sociální ochrany pro nejchudší lidi.

studie bohatstvístudie bohatstvíAutor: Oxfam, msc

Světové ekonomické fórum ve švýcarském Davosu se uskuteční od středy do soboty. Jeho 45. ročníku se zúčastní více než 300 politických osobností, například německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande či americký ministr zahraničí John Kerry.

Jmění nejbohatších lidí na světě se zdvojnásobiloJmění nejbohatších lidí na světě se zdvojnásobiloAutor: Oxfam, msc

počet miliardářůpočet miliardářůAutor: Oxfam, msc

Autor: ČTK, msc
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!