O krok blíže k nezávislosti? Volby v Katalánsku ovládli separatisté | E15.cz

O krok blíže k nezávislosti? Volby v Katalánsku ovládli separatisté

Volby v Katalánsku
Volby v Katalánsku
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Strany usilující o nezávislost Katalánska na Španělsku v dnešních předčasných regionálních volbách získaly poměrně přesvědčivou většinu v regionálním parlamentu. Vyplývá to podle katalánské televize TV3 z odhadů výsledků na základě dotazování voličů po opuštění volebních místností. Ty se uzavřely v osm hodin středoevropského času.

Šéf katalánské regionální vlády Artur Mas, který byl zároveň jedničkou kandidátky volební koalice Společně pro Ano, dnešní volby předem označil za plebiscit o budoucnosti Katalánska.

Platforma Společně pro Ano získala mezi 63 a 66 křesly v regionálním parlamentu, který čítá 135 poslanců. Odtržení Katalánska od Španělska navíc podporují také politici z levicové Kandidátky lidové jednoty (CUP), která podle odhadů získá 11 až 13 mandátů. Strany usilující o nezávislost Katalánska na Madridu obdržely zhruba polovinu všech odevzdaných hlasů.

Masova liberální strana Konvergence a jednota (CiU) separatistickou volební platformu vytvořila spojením s levicovým rivalem Republikánskou levicí Katalánska (ERC).

Samostatnost do dvou let

Jako referendum o nezávislosti hospodářsky vyspělého Katalánska dnešní volby chápala také značná část voličů. Mas by chtěl samostatnost regionu, třeba i jednostranně, vyhlásit v roce 2017. Španělská vláda tomu ale chce zabránit všemi dostupnými právními prostředky.

Madrid loni uspořádání referenda o nezávislosti Katalánska zablokoval. Region sice přesto vypsal hlasování v jiné formě, ale přišla jenom polovina oprávněných voličů a z ní se pro osamostatnění vyjádřily čtyři pětiny lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video