Obama chce převézt vězně z Guantánama na různá místa v USA | E15.cz

Obama chce převézt vězně z Guantánama na různá místa v USA

Věznice Guantánamo
Věznice Guantánamo
• 
ZDROJ: wikimedia.org

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americké ministerstvo obrany posílá do Kongresu návrh na uzavření věznice Guantánamo na Kubě. Oznámil to prezident Barack Obama s tím, že část z téměř stovky zbývajících vězňů by měla být převezena do USA. Pentagon má vytipováno 13 blíže nespecifikovaných lokalit, kde by mohlo být téměř šest desítek vězňů umístěno. Očekává se, že plán narazí na odpor republikánů, kteří mají většinu křesel v obou komorách Kongresu. Potvrdil to i vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.

Obama požádal Kongres, aby projednal a schválil plán, která má podle něj vést k dlouho kýženému uzavření věznice. Ta 14 let po svém zprovoznění není přínosem pro americkou bezpečnost a její existence popírá americké hodnoty, řekl prezident. „Guantánamo poškozuje naše vztahy se spojenci,“ pronesl Obama, podle něhož jsou kvůli této věznici Spojené státy negativně vnímány ve světě.

Obama řekl, že už byl schválen převoz 35 ze současných 91 vězňů, kteří jsou na základně na východě Kuby umístěni. Vězni budou převezeni do několika zemí, zbytek by měl být umístěn na některém z vybraných míst v USA.

Prosazení zrušení věznice bude těžké

Prosadit uzavření Guantánama, jehož existenci obhajuje mimo jiné i favorit souboje o republikánskou prezidentskou nominaci Donald Trump, však bude pro Obamu v nepřátelsky naladěném zákonodárném sboru těžké. „Plán prezidenta Obamy prozkoumáme. Ale protože zahrnuje převoz nebezpečných teroristů do zařízení v amerických městech, měl by vědět, že vůle obou stran v Kongresu již několikrát vedla k zamítnutí tohoto návrhu,“ uvedl šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell s odkazem na minulé neúspěchy snahy o zavření věznice.

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan zase řekl, že prezident musí přesvědčit Američany, že přesun vězňů na americké území je bezpečný.

Obama, kterému již zbývá necelý rok v Bílém domě, prohlásil, že by nerad zanechával problém s Guantánamem svému nástupci. Věznice by podle něho měla být uzavřena už z finančních důvodů. „Jen loni stál provoz věznice 450 milionů dolarů,“ přiblížil šéf Bílého domu.

Nejmenovaní vládní činitelé dnes médiím řekli, že náklady na převoz a umístění zbylých vězňů a uzavření věznice se odhadují na 290 milionů až 475 milionů dolarů (7,3 miliardy až 11,7 miliardy korun).

USA ušetří až 85 milionů dolarů

Přemístění desítek vězňů do USA navzdory těmto výdajům ušetří Američanům až 85 milionů dolarů v porovnání s tím, kolik by stálo jejich držení na kubánské základně.

Obama si uzavření věznice vytyčil za jeden z hlavních cílů svého letos končícího druhého prezidentského období. Velká část republikánů je však dlouhodobě proti a argumentuje tím, že věznice nemůže přestat sloužit v době, kdy Spojené státy čelí zvýšené hrozbě mezinárodního terorismu. Podle analytiků je pravděpodobné, že již několikátý Obamův plán opět v zákonodárném sboru narazí na obtíže.

Věznice Guantánamo na východě Kuby byla zřízena před 14 lety. Určena byla zejména pro podezřelé z účasti na teroristických útocích na Spojené státy ze září 2001.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video