Obama: Izrael má právo se bránit, chceme jednat o nové vojenské pomoci | E15.cz

Obama: Izrael má právo se bránit, chceme jednat o nové vojenské pomoci

Americký prezident Barack Obama
Americký prezident Barack Obama
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký prezident Barack Obama dnes před schůzkou s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem v Bílém domě odsoudil palestinské násilí a zdůraznil, že Izrael má právo na obranu. Chce proto začít rychle jednat o novém desetiletém balíku vojenské pomoci Izraeli. Od Netanjahua bude Obama nicméně chtít slyšet návrhy na zmírnění současného napětí mezi Izraelci a Palestinci. Netanjahu v této souvislosti řekl, že stále podporuje vznik dvou samostatných států. Oba státníci se sešli po více než roce.

Obama před jednáním v Oválné pracovně také uvedl, že s izraelským premiérem bude mluvit o uplatňování íránské jaderné dohody, kterou Teherán letos v červenci uzavřel se šesti světovými mocnostmi, včetně Spojených států.

Dohoda umožňuje zrušit protiíránské sankce výměnou za zpomalení sporného íránského jaderného programu. Podle Izraele ale Íránu ani tato dohoda nebrání pokračovat ve vývoji atomové bomby.

Státníci budou podle Obamy jednat rovněž o situaci v Sýrii a o tom, jak omezit aktivity radikálů z organizace Islámský stát (IS) a libanonského hnutí Hizballáh.

Izrael dostává ročně tři miliardy dolarů

Obama podle agentury Reuters řekl, že bezpečnost Izraele je jednou z jeho hlavních priorit. Chce proto, aby urychleně začala jednání o další vojenské pomoci Izraeli.

Podle dřívějších zpráv žádá Izrael o zvýšení pomoci na pět miliard dolarů (skoro 126 miliard korun) ročně. Podle nyní platné dohody dostává židovský stát od USA průměrně tři miliardy dolarů (asi 75 miliard korun) za rok, toto ujednání je platné až do roku 2017.

Izrael tvrdí, že kvůli zrušení sankcí bude mít Teherán více možností, jak podporovat nepřátele židovského státu v Sýrii, Libanonu či na palestinských územích. Podle Washingtonu jsou ale tyto obavy přehnané.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video