Obama k nevoli Číny přijal v Bílém domě dalajlamu | e15.cz

Obama k nevoli Číny přijal v Bílém domě dalajlamu

dalajlama, Tibet
dalajlama, Tibet
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký prezident Barack Obama se dnes v Bílém domě setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Ignoroval tak výzvu Číny ke zrušení schůzky, která by podle Pekingu mohla poškodit americko-čínské vztahy zpochybněním územní celistvosti Číny a její svrchovanost v Tibetu. Dalajlama se s Obamou setkal v době, kdy Peking oslavuje 60. výročí "pokojného osvobození" Tibetu jednotkami komunistického vůdce Mao Ce-tunga.

Obama přijal dalajlamu v 17:30 SELČ, informoval podle agentury AFP Bílý dům. Nejmenovaný tibetský zdroj upřesnil, že se oba nositelé Nobelovy ceny za mír sešli k rozhovoru v Mapové komnatě, nikoliv v Oválné pracovně vyhrazené čestnému přijímání zahraničních hlav státu.

Obama projevil „upřímné znepokojení“ ohledně situace s dodržováním lidských práv v Tibetu, řekl po schůzce dalajlama zpravodaji agentury AFP. „Je to (Obama) prezident největší demokracie světa, proto přirozeně vyjádřil znepokojení ohledně základních lidských hodnot, lidských práv a náboženské svobody.“

Podle pátečního prohlášení Bílého domu měl Obama v úmyslu vyjádřit „trvalou podporu dialogu mezi zástupci dalajlamy a čínskou vládou s cílem vyřešit vzájemné rozpory“.“Rozhodně jsme proti tomu, aby se kterýkoli vysoký představitel zahraničních vlád jakkoli setkával s dalajlamou,“ prohlásil dnes mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej. Dodal, že Čína vyzvala Spojené státy, aby „nečinily nic, co by mohlo zasahovat do vnitřních záležitostí Číny nebo poškodit čínsko-americké vztahy“.

Už poslední setkání obou laureátů Nobelovy ceny v Bílém domě v únoru 2010 vyvolalo nevoli ze strany Pekingu, jenž dalajlamu obviňuje ze snah o osamostatnění Tibetu.Dalajlama pobýval ve Spojených státech 11 dní kvůli buddhistickým obřadům. Letos se vzdal svých politických pravomocí a zdůrazňuje, že usiluje pouze o autonomii Tibetu, nikoli o jeho odtržení od Číny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery