Obama: Nedovolím, aby „nějaký diktátor“ zaváděl v USA cenzuru | E15.cz

Obama: Nedovolím, aby „nějaký diktátor“ zaváděl v USA cenzuru

Barack Obama během tiskové konference
Barack Obama během tiskové konference
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společnost Sony Pictures udělala chybu, když ustoupila hrozbám a zrušila uvedení svého filmu The Interview (Rozhovor) do kin. Na bilanční tiskové konferenci před koncem roku také mimo jiné hájil oznámené zlepšení vztahů s Kubou, i když dal najevo, že rychlé zásadní změny tamního režimu nečeká. Vztahy s Kubou a útok na studio Sony Pictures patřily k hlavním tématům dnešního Obamova bilancujícího vystoupení, při němž rok 2014 označil za "průlomový rok pro Ameriku".

Prezident potvrdil přesvědčení, že za hackerským útokem na počítačové servery Sony Pictures je Severní Korea. V této souvislosti zdůraznil, že není možné, aby „nějaký diktátor“ zaváděl ve Spojených státech cenzuru. Poznamenal také, že by byl rád, kdyby s ním Sony před svým rozhodnutím hovořila.

Obama také za tuto pirátskou akci slíbil odvetné akce, které však neupřesnil. „Spojené státy odpovědí na hackerský útok na místě, v čase a způsobem, jež si zvolíme,“ uvedl prezident v odpovědi na první otázku, kterou mu novináři položili.

Změna strategie

Prezident uspořádal tiskovou konferenci dva dny poté, co oznámil rozhodnutí zlepšit po půlstoletí sankcí diplomatické vztahy s Kubou. „Jsem pevně přesvědčen, že když děláte stejnou věc 50 let a nic se nemění, pak byste se měli pokusit o něco jiného,“ řekl.

Přiznal, že na Kubě nečeká žádné změny přes noc, tamní režim podle něj bude vůči svým občanům dál represivní. Nicméně změny musejí přijít, zdůraznil a poukázal na to, že Spojené státy budou moci zlepšením vztahů výrazněji na Kubě působit. Možnost své nynější návštěvy v Havaně či kubánského prezidenta v USA ale vyloučil.

Připustil, že se letos objevilo mnoho neočekávaných krizí, nicméně do nového roku 2015 vstupuje s obnovenou důvěrou, že „Amerika dělá pokrok tam, kde je to důležité“. Jak prohlásil, má v úmyslu zajistit, aby ekonomika, vláda a soudnictví fungovaly ve prospěch všech.

2014: rok ekonomického zlepšení

Letošek si Obama pochválil jako rok ekonomického zlepšení, počínaje růstem zaměstnanosti. Nezapomněl ale ani připomenout, že díky jeho zákonu o zdravotní péči je nyní pojištěno více Američanů.

Po Novém roce se demokratický prezident vrátí do Washingtonu, kde bude muset jednat s Kongresem, jehož obě komory jsou nyní v rukou republikánské většiny - poprvé od jeho nástupu do Bílého domu v lednu 2009. Čekají ho tudíž tvrdé střety se Sněmovnou reprezentantů i se Senátem, ale je prý přípraven jednat o kompromisech v problematických záležitostech, jako jsou obchod nebo daně. „Jsem upřímný, když říkám, že chci s tímto Kongresem spolupracovat, aby se věci udělaly,“ prohlásil.

Nicméně se například nezdráhal pohrozit, že bude vetovat jakoukoli snahu Kongresu oslabit opatření, která mají chránit spotřebitele před nepravostmi páchanými ve finančním systému.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.