Obama: Nynější Kongres zákon o držení zbraní nezmění | E15.cz

Obama: Nynější Kongres zákon o držení zbraní nezmění

americký prezident Barack Obama
americký prezident Barack Obama
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Apatie americké veřejnosti a silný vliv zbrojní lobby v Kongresu je podle amerického prezidenta Baracka Obamy důvodem, proč se nedaří v USA prosadit přísnější zákony regulující držení střelných zbraní. Prezident to řekl v rozhovoru, který v sobotu zveřejnil list The New York Times. Obama v něm reagoval na masakr v charlestonském kostele, v němž bílý střelec zabil devět afroamerických věřících včetně pastora.

„Vliv Národní asociace majitelů zbraní (NRA) v Kongresu je mimořádně silný,“ konstatoval prezident a dodal, že šanci na rychlou změnu této situace nevidí. „Tento Kongres žádné změny neschválí. Nevidím možnost žádné reálné akce do doby, než si Američané uvědomí naléhavost problému a řeknou si, že se něco musí změnit,“ uvedl Obama.

Šéf Bílého domu připustil, že střelné zbraně jsou důležitou součástí životního stylu mnoha Američanů a ústava USA právo držet zbraně hájí. „Otázka je taková: lze uvést do souladu legitimní tradici s rozumným přístupem, který by zabránil jednadvacetiletému rozzuřenému hochovi zajít do obchodu se zbraněmi?“ prohlásil. „Je to něco, s čím jsme se dosud nevyrovnali,“ poznamenal Obama.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video