Obama obhajoval dohodu s Íránem, obavy Izraele prý chápe | E15.cz

Obama obhajoval dohodu s Íránem, obavy Izraele prý chápe

Barack Obama
Barack Obama
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký prezident Barack Obama před klíčovou debatou v Kongresu USA emotivně obhajoval úterní dohodu s Íránem, která má zabránit jeho jadernému vyzbrojování. Na tiskové konferenci ve Washingtonu šéf Bílého domu nicméně prohlásil, že smlouva neznamená normalizaci vztahů s Teheránem. Nemůže změnit jeho chování a Spojené státy s tím ani nepočítají.

Smlouva podle Obamy blokuje veškeré cesty, které by mohly íránský režim přivést k výrobě jaderné bomby. Dohoda s Teheránem odpovídá národním zájmům USA i jejich spojenců a činí svět bezpečnějším, zdůraznil prezident. „Bez dohody bychom riskovali nové války na Blízkém východě a regionální závody v jaderném zbrojení,“ konstatoval. Kdyby se Spojené státy nyní nechovaly moudře, budoucí generace by jim neodpustily, uvedl dále.

„Máme historickou možnost budovat bezpečný svět, je to šance, která se během našich životů nemusí opakovat,“ zdůraznil americký prezident.

„Můžeme s jistotou konstatovat, že Írán nebude mít možnost vyvíjet jadernou bombu.“ Írán nicméně podle Obamy dál i bez jaderné zbraně ohrožuje americké hodnoty a zájmy na Blízkém východě. Bezpečnostní obavy Izraele, který proti dohodě s Íránem vehementně protestuje, jsou podle šéfa Bílého domu oprávněné. „Hrozby namířené proti Izraeli by se ale znásobily, kdyby Írán disponoval jadernými zbraněmi,“ řekl Obama.

Prezident připustil, že v důsledku uvolnění sankcí bude mít Írán více zdrojů pro vojenské a politické aktivity, které blízkovýchodní region ohrožují. Tyto nové zdroje podle prezidenta ale „průběh hry nezmění“. Bílý dům nicméně sdílí obavy Izraele, Saúdské Arábie a států Perského zálivu, že Teherán bude v regionu distribuovat zbraně a podněcovat ozbrojené konflikty.

Změní Teherán své chování?

Více úsilí by se proto například mělo vynaložit na zablokování podpory, kterou Írán poskytuje libanonskému hnutí Hizballáh, pokračoval Obama. Pokud jde o řešení syrské krize, nebude ho možné dosáhnout bez podpory ze strany Ruska, Turecka a států Perského zálivu. „Írán také musí být součástí těchto diskusí,“ poznamenal.

Prezident USA ovšem nepřepokládá, že by v důsledku jaderné dohody mohlo být dosaženo „formální smlouvy“ s Íránem o společném boji proti teroristům z organizace Islámský stát.

Spojené státy s využitím v úterý dosažené smlouvy budou povzbuzovat teheránské vedení k tomu, aby chování v regionu změnilo. „Ale na to nesázíme,“ dodal prezident.

Upozornil, že dosažení jaderné dohody neznamená, že by USA normalizovaly vztahy s Íránem stejně, jako se to stalo s Kubou. Navíc podle Obamy existuje možnost, že Írán bude podvádět.

Republikáni nejspíš smlouvu nepodpoří

Obama se věnoval i nadcházející debatě v Kongresu, jehož obě komory budou o dohodě debatovat do konce prázdnin. Prezident očekává obsáhlou diskusi, ale nepředpokládá, že by republikáni smlouvu podpořili.

Podle dosavadních vyjádření republikánských poslanců a senátorů nelze s jejich hlasy pro smlouvu s Íránem příliš počítat, výhrady se ale ozývají i z demokratického tábora. „Kritici proti dohodě s Íránem ale nenavrhli žádnou lepší alternativu,“ konstatoval na tiskové konferenci Obama.

Pokud Kongres smlouvu odmítne a neodvolá americké protiíránské sankce, může prezident jeho rozhodnutí vetovat. Prezidentské veto by potom každá z komor mohla přehlasovat jen dvoutřetinovou většinou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video