Obama označil Venezuelu za bezpečnostní hrozbu, rozšířil sankce | E15.cz

Obama označil Venezuelu za bezpečnostní hrozbu, rozšířil sankce

Barack Obama
Barack Obama
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký prezident Barack Obama v prezidentském dekretu označil Venezuelu za hrozbu národní bezpečnosti USA a vyhlásil sankce proti sedmi venezuelským činitelům. Prezident vyjádříl výhrady ke způsobu, jakým venezuelská vláda zachází s opozicí.

„Dřívější i nynější venezuelští činitelé, kteří porušovali práva venezuelských občanů a dopouštěli se veřejně korupce, v USA nejsou vítáni,“ řekl mluvčí Bílého domu Josh Earnest. „Nyní máme nástroj, jak blokovat jejich majetky a operace v americkém bankovním systému,“ prohlásil mluvčí s odvoláním na Obamův dekret.

Bílý dům je hluboce znepokojen způsobem, jakým venezuelská vláda zastrašuje politické oponenty, uvedl dále prezidentský mluvčí. „Venezuelské problémy nelze řešit kriminalizací disentu,“ konstatoval.

Napětí sílí

Obamův dekret rozšiřuje platnost zákona o sankcích proti Venezuele schváleného už koncem loňského roku. Washington tehdy na sankční seznam zařadil víc než dvě desítky vysoce postavených Venezuelanů. Ti v souvislosti s tvrdým potlačením loňských protivládních demonstrací nesmějí cestovat do USA a majetek v amerických bankách jim byl zablokován.

Napětí mezi oběma zeměmi pak výrazně vzrostlo počátkem února, kdy venezuelský prezident Nicolás Maduro obvinil druhého muže USA Joe Bidena z přípravy převratu v jeho zemi. Spojené státy reagovaly tím, že zakázaly vstup na své území dalším nejmenovaným venezuelským představitelům zodpovědným za údajné porušování lidských práv a korupci. Minulý týden Venezuela vyzvala Washington, aby do dvou týdnů omezil početní stav svého velvyslanectví v Caracasu.

Nejnovější Obamův dekret se týká představitelů venezuelských špionážních a bezpečnostních složek, uvedl mluvčí Earnest bez dalších podrobností.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.