Obama: Příměří na Ukrajině možné, až se Rusko přestane vměšovat

Barack Obama

Barack Obama Zdroj: CTK

Příměří na Ukrajině může být účinné, jen pokud Rusko přestane předstírat, že se do konfliktu nezapojuje, a ukončí vysílání svých vojáků a zbraní na ukrajinské území. Prohlásil to americký prezident Barack Obama na tiskové konferenci po své schůzce s estonským prezidentem Toomasem Hendrikem Ilvesem v Tallinnu. Obama rovněž zdůraznil, že USA budou odhodlaně a trvale bránit své spojence ze Severoatlantické aliance.

Ukrajina dnes oznámila, že její prezident Petro Porošenko se dohodl se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem na krocích směřujících k nastolení příměří mezi ukrajinskými vládními jednotkami a proruskými separatisty. Kreml nicméně podotkl, že Rusko nemůže o příměří rozhodovat, protože není účastníkem války na Ukrajině.

„Žádného realistického politického smíru nemůže být dosaženo, pokud Rusko bude nadále separatistům posílat tanky, vojáky, zbraně a poradce v přestrojení a pokud podmínkou smíru bude to, že se Ukrajina vzdá části svého území či suverenity,“ prohlásil Obama.

Summit ve Walesu

Americký prezident přicestoval na návštěvu estonské metropole den před zahájením summitem NATO ve Walesu, aby uklidnil své pobaltské spojence obávající se Ruska v souvislosti s jeho počínáním na Ukrajině.

USA mají na základě Severoatlantické smlouvy povinnost kolektivní obrany členů aliance, uvedl Obama. „Estonsko nikdy nezůstane samo,“ řekl. Americký prezident rovněž oznámil, že Američané chystají v Pobaltí nové letecké cvičení. V červnu se v pobaltských zemích uskutečnily rozsáhlé vojenské manévry NATO, které se staly terčem ostré kritiky ze strany Moskvy.