Obama: Putin se jen tak nezmění, zavedl do politiky zpátečnictví | e15.cz

Obama: Putin se jen tak nezmění, zavedl do politiky zpátečnictví

Obama a Putin na summitu v Pekingu
Obama a Putin na summitu v Pekingu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký prezident Barack Obama nevěří, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin brzy změní způsob svého uvažování. Šéf Kremlu podle něj svým improvizováním zavádí do ruské politiky nacionalistický a zpátečnický přístup. Jeho počínání "děsí sousedy k smrti" a zároveň poškozuje ruskou ekonomiku, řekl dnes Obama na setkání s řediteli velkých amerických firem.

Obama se vyjadřoval i k dalším zahraničněpolitickým otázkám, včetně například boje proti Islámskému státu, který bude podle něj obtížnější v Sýrii než v Iráku.

Podle šéfa Bílého domu je v Rusku problémem politická popularita kroků, jako jsou ty Putinovy z poslední doby. Ruský prezident však podle Obamy nezmění kurz, dokud na ruskou politiku plně nedolehnou důsledky škod, jež kvůli západním sankcím utrpěla ruská ekonomika.

O situaci Ruska čtěte:

Obama dále řekl, že měl velmi plodné partnerství s předchozím ruským prezidentem a nynějším premiérem Dmitrijem Medveděvem, i když Putin byl i tak „silou v zákulisí“.

Obama se rovněž krátce zmínil o boji s organizací Islámský stát (IS). Vyjádřil přesvědčení, že koalice v čele s USA dokáže IS porazit v Iráku, ale v Sýrii jde podle něj o širší a komplikovanější problém.

Americký prezident dnes také hovořil o Číně, jejíž prezident Si Ťin-pching si prý upevnil moc rychleji než jakýkoli čínský vůdce v posledních desetiletích. Jeho vzestup se prý dá srovnat se vzestupem Teng Siao-pchinga, který vedl Čínu v letech 1978 až 1992.

Nynější čínský prezident, s nímž se Obama v listopadu sešel v Pekingu, podle šéfa Bílého domu chce mít dobré vztahy se Spojenými státy. Zároveň však Obama připomněl sílící znepokojení nad stavem lidských práv v Číně a obavy sousedních států ze sílícího nacionalismu v Číně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery