Obama se sešel s Castrem. Stupňují tlak na Kongres | E15.cz

Obama se sešel s Castrem. Stupňují tlak na Kongres

Americký prezident Barack Obama se sešel v New Yorku s kubánským vůdcem Raúlem Castrem
Americký prezident Barack Obama se sešel v New Yorku s kubánským vůdcem Raúlem Castrem
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký prezident Barack Obama se sešel v New Yorku s kubánským vůdcem Raúlem Castrem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN. Oba politici znovu vyzvali ke zrušení amerického obchodního embarga proti Kubě, k němuž se Kongres USA ovládaný republikány zatím nemá.

Jde o druhé jejich oficiální setkání od loňského začátku oteplování ve vztazích mezi oběma zeměmi. V dubnu spolu prezidenti jednali v Panamě na okraj celoamerického summitu.

Oba muži se krátce potkali a potřásli si rukou také v prosinci 2013 na pietním aktu na počest zemřelého jihoafrického vůdce Nelsona Mandely v jihoafrickém Sowetu. Tehdy už několik měsíců vedli zástupci obou zemí v Kanadě a Vatikánu tajné rozhovory, k nimž přispěl i nový papež František.

Omezení již padají

Spojené státy uplatňují vůči komunistické Kubě embargo od roku 1960, kdy jej zavedly v reakci na znárodnění majetku patřícího americkým firmám a občanům. O dva roky později je pak výrazně zesílily, takže v jeho rámci byla zakázána většina obchodu s Kubou a cest na ostrov.

V posledních měsících je ale embargo postupně uvolňováno. Obchody s ostrovním státem jsou nyní pro americké firmy snadnější. Totéž se týká cestování na ostrov na trajektech. Zcela může embargo zrušit pouze Kongres, jehož republikánská většina zatím ale takovému kroku brání.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video