Obama se svou imigrační iniciativou tvrdě narazil | E15.cz

Obama se svou imigrační iniciativou tvrdě narazil

Barack Obama
Barack Obama
• 
ZDROJ: CTK

hrk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Barack Obama se ve své funkci snažil zmírnit tvrdou imigrační politiku Spojených států. V roce 2012 prosadil, aby se deportace netýkala přistěhovalců, kteří se do země dostali jako děti do 16 let. Hodlal také upustit od deportování bezúhonných imigrantů, kteří jsou v USA déle než pět let a mají tam legálně pobývající děti.

Přestože by jim návrh umožnil zažádat jen o tříleté pracovní povolení, tvrdě narazil především u jižanských a republikánských států v čele s Texasem. V Kongresu se reformu prosadit nepodařilo a Obama před rokem oznámil, že se ji bude snažit protlačit do legislativy bez ohledu na něj.

Šestadvacet států se rozhodlo program bojkotovat a obrátilo se na soud s tím, že Obama překračuje své ústavní pravomoce. Oblastní soudce v texaském Brownsville dal žalobcům za pravdu a rozhodl, že plán musí k ledu, než se důkladněji přezkoumá.

Odvolací soud v New Orleansu teď ocenil předchozí verdikt jako „působivý a důkladně podložený“. Zamítl také argument, že Texas nemá právo postavit se proti federálnímu programu.

„Tato soudní pře brání lidem, kteří jsou už léta součástí naší komunity, aby pracovali legálně, přispívali ekonomice placením daní a měli právní odpovědnost,“ reagoval na rozsudek nejmenovaný představitel Obamovy administrativy. Bílý dům má ještě možnost odvolat se k Nejvyššímu soudu. Podle Bloombergu je však krajně nepravděpodobné, že by uspěl.

Autor: hrk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video