Obama: Spolupráce s Rusy v Sýrii? Nejsem si jistý, že jim můžeme věřit | E15.cz

Obama: Spolupráce s Rusy v Sýrii? Nejsem si jistý, že jim můžeme věřit

Barack Obama na sjezdu Demokratů (27. července 2016)
Barack Obama na sjezdu Demokratů (27. července 2016)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Možná spolupráce Američanů a Rusů v bojích v Sýrii s cílem ukončit občanskou válku je stále nejistá. Americký prezident Barack Obama uvedl, že v tomto ohledu Rusku nedůvěřuje. Obama rovněž zkritizoval Rusko za jeho pokračující podporu syrským vládním jednotkám, které podnikají útoky na opoziční síly a obléhají rozsáhlé zalidněné oblasti, jako je například město Halab.

Obamova administrativa nyní zkoumá možnosti rozšíření vojenské spolupráce s Ruskem v Sýrii, například pokud jde o sdílení zpravodajských informací. Někteří američtí vojenští představitelé ale v souvislosti s tím již vyjádřili své obavy. Skeptici se bojí, že by Moskva těchto informací využila k tomu, aby pomohla syrskému prezidentu Bašáru Asadovi udržet se u moci. Podle Obamy by přitom Asad měl své křeslo opustit.

Na dotaz, zda, pokud jde o spolupráci, důvěřuje ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, Obama odpověděl: „Nejsem si jistý tím, že můžeme Rusům a Vladimiru Putinovi věřit, proto je musíme otestovat.“ Rusko podle něj musí ukázat, že chce pracovat na ukončení násilností v zemi. Musí svůj boj rovněž zaměřit proti Islámskému státu a dalším extremistům.

Podle Obamy budou radikálové z Islámského státu nejspíš hrozbou pro USA, i když bude hnutí poraženo v Sýrii a Iráku. Skupina podle něj může i nadále inspirovat lidi, aby jako osamělí střelci provedli útoky v metru či na přehlídkách. Spojené státy a NATO ale nesmí podlehnout strachu a musí i nadále proti této skupině bojovat, dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video