Obama: Trump nadbíhá Rusům, Clintonová je historicky nejlepší kandidát | E15.cz

Obama: Trump nadbíhá Rusům, Clintonová je historicky nejlepší kandidát

Barack Obama a Hillary Clintonová na sjezdu Demokratů (27. července 2016)
Barack Obama a Hillary Clintonová na sjezdu Demokratů (27. července 2016)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Americký prezident Barack Obama se důrazně postavil za demokratickou prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou, která kvůli nemoci na několik dní přerušila kampaň. V projevu ve Filadelfii prezident v úterý označil bývalou první dámu za nejschopnějšího kandidáta, který se kdy o nejvyšší úřad ucházel. Soupeře Clintonové Donalda Trumpa obvinil, že nadbíhá Rusům.

Prezidentská kandidátka je podle Obamy obětí nespravedlivých útoků a skandalizačních scénářů, které ji doprovázely celý život. „Navzdory všemu ale jde dál a nikdy za nás nepřestane bojovat,“ konstatoval Obama. Bývalá první dáma je prý v otázkách zdraví a v přiznání majetku „transparentnější než její rival“.

Bývalou ministryni zahraničí stihla v neděli nevolnost spojená zřejmě se zápalem plic, který jí lékaři diagnostikovali o dva dny dříve. Skutečnost, že své zdravotní problémy včas neoznámila veřejnosti, posílila podezření mnohých, že demokratická kandidátka utajuje důležité informace a není věrohodná. Do kampaně se má Clintonová vrátit ve čtvrtek.

Nemoc v nevhodný čas

Nemocnou Clintonovou se Obama snažil podpořit svou autoritou. „Opravdu, opravdu, opravdu chci, aby byla zvolena,“ řekl prezident a dodal, že nadšenými stoupenci bývalé první dámy by měli být i všichni demokraté.

Obama měl ve Filadelfii i vzkaz pro stoupence republikánského kandidáta Trumpa. Newyorský miliardář je podle něj neseriózní a nepřipravený a ignoruje fakta. Prezident odsoudil sympatie, které podle něj Trump chová k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. „Dokážete si představit, že by někoho takového vynášel Ronald Reagan?“ připomněl Obama bývalého republikánského prezidenta, který tehdejší SSSR označoval za „říši zla“. Šéf Bílého domu vyčetl Trumpovi, že nedávno poskytl rozhovor ruské státní propagandistické televizi RT.

Obamova slova dnes vyvolala podrážděnou reakci Kremlu. Putinův mluvčí prohlásil, že „ruská karta“ v americké volební kampani vyvolává v Moskvě zármutek. „Drsná rusofobie“ se podle mluvčího Dmitrije Peskova pomalu stává rozhodujícím prvkem amerického volebního procesu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.