Obama uznal porážku. Prý nepřesvědčil voliče o prospěšnosti své politiky | E15.cz

Obama uznal porážku. Prý nepřesvědčil voliče o prospěšnosti své politiky

Americký prezident Barack Obama
Americký prezident Barack Obama
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký prezident Barack Obama dnes uznal, že k porážce demokratů v úterních volbách do Kongresu vedl neúspěch jeho snahy přesvědčit Američany o prospěšnosti své politiky. Po volbách republikáni ovládli obě komory Kongresu, tedy Sněmovnu reprezentantů i Senát.

„Musím uznat svou odpovědnost“ (za tuto porážku). Je to poselství (od voličů), které jsem vyslyšel ve výsledcích těchto voleb,“ řekl Obama v rozhovoru, který dnes odvysílala americká televize CBS.

V interview, které se nahrávalo ještě v pátek, Obama mimo jiné odpovídal na otázku týkající se prohlášení vysokého představitele demokratů v Senátu, který vysvětloval volební prohru nepopularitou Obamy, kterého podle průzkumů podporuje jen 40 procent Američanů.

„Je opravdu třeba natáhnout ruku k opozici a pokusit se je přesvědčit, nakolik to bude možné,“ usoudil Obama.

Ekonomika se zlepšila, i když lidé cítí opak, hájí se Obama

Po šesti letech od svého triumfálního zvolení do Bílého domu čelí Obama nejsilnější republikánské většině v Kongresu za dlouhá desetiletí. Republikáni v úterý získali většinu v Senátu a posílili svou převahu ve Sněmovně reprezentantů, jakož i získali guvernérská křesla ve státech, které už dlouho neviděly republikána ve svém čele.

„Lidi mají pocit, že věci se nedaří, přestože není pochyb, že ekonomika se rozhodně zlepšila,“ tvrdil prezident. Poukázal na míru nezaměstnanosti ve výši 5,8 procenta, vytvoření více než 200 tisíc nových pracovních míst v říjnu a více než deset milionů pracovních příležitostí od svého příchodu do Bílého domu, kdy země čelila nejhorší recesi od velké krize v 30. letech minulého století.

Referendum o prezidentovi

Volby byly všeobecně považovány za referendum o Obamovi, jehož popularita je na dlouhodobém minimu, a šéf republikánů Reince Priebus označil jejich výsledek za odmítnutím politiky demokratického prezidenta.

„Republikáni dostali příležitost, aby zemi vedli lepším směrem,“ řekl Priebus. „Republikánská Sněmovna reprezentantů i republikánský Senát jsou připraveni vyslyšet americký národ. A my doufáme, že Obama učiní to samé,“ prohlásil.

Republikáni před volbami slíbili, že podpoří tvorbu pracovních míst, zvýší energetické kapacity země a sníží státní výdaje.

Názory odjinud: Obama jaku kůl v plotě. Ztratil i Senát

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video