Obavy z běženců nebere vláda vážně, tvrdí tři čtvrtiny Němců | E15.cz

Obavy z běženců nebere vláda vážně, tvrdí tři čtvrtiny Němců

Obavy z běženců nebere vláda vážně, tvrdí tři čtvrtiny Němců
Běženci na makedonsko-řecké hranici
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Zhruba tři čtvrtiny Němců se domnívají, že tamní vláda nebere dostatečně vážně jejich obavy ze současné uprchlické vlny. Ukázal to průzkum společnosti Forsa, jehož závěry dnes zveřejnila televize n-tv. Německo letos očekává až 800.000 žadatelů o azyl, jejich příchod vyvolává v zemi napětí.

Kritické hlasy k tomu, jak vláda kancléřky Angely Merkelové přistupuje k situaci kolem běženců, zaznívají v Německu už několik týdnů. Kritici kabinetu vyčítají především to, že situaci podcenil a že úřady nejsou dostatečně vybaveny na to, aby mohly rychle rozhodovat o žádostech o azyl a vracet do zemí původu odmítnuté žadatele.

Průzkum společnosti Forsa ale také ukázal, že tři ze čtyř Němců považují občanskou válku za legitimní důvod k útěku z vlasti a jsou přesvědčeni, že takovým uprchlíkům je třeba pomáhat. Pro polovinu dotázaných je důvodem pro útěk z vlasti a pro udělení azylu v Německu i pronásledování kvůli politickým nebo náboženským postojům.

Němci naopak odmítají přistěhovalce, kteří v zemi hledají především ekonomický prospěch. Pro přijímání těchto imigrantů se vyslovilo jen 14 procent dotázaných. Automatické odmítání azylu lidem, kteří nejsou pronásledováni a přicházejí do Německa kvůli vidině lepší práce, požaduje i velká část německých politiků.

Až 800 tisíc běženců

Německá vláda letos očekává na 800 tisíc běženců, což by byl zhruba čtyřnásobek proti roku 2014. Nejvíce jsou mezi nimi zastoupeni Syřané, tvoří 22 procent všech uprchlíků. Na druhém místě jsou Albánci, kteří se podílejí na počtu žadatelů o azyl 18 procenty. Žadatelé z Albánie nicméně mají jen mizivou šanci, že jim úřady azyl přiznají.

Uprchlická vlna vyvolala v německé společnosti napětí, řada ubytoven pro běžence se stala terčem žhářských útoků. V saském městě Heidenau vypukly v polovině srpna nepokoje kvůli vzniku ubytovny pro běžence, po tři noci se tam střetávali stoupenci krajní pravice s anarchisty a při potyčkách byly zraněny tři desítky policistů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!