Obří zrcadla osvěcují norské město ponořené do stínu | E15.cz

Obří zrcadla osvěcují norské město ponořené do stínu

Zrcadla osvěcují náměstí norského městečka Rjukan (Profimedia.cz)
Zrcadla osvěcují náměstí norského městečka Rjukan (Profimedia.cz)
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Norské městečko Rjukan nechalo umístit na nedaleký kopec obří zrcadla, která odrážejí sluneční paprsky na jeho náměstí. Obec se zhruba 3500 obyvateli, ležící 160 kilometrů od Osla, k tomuto opatření přistoupila proto, že je obklopena strmými svahy a šest měsíců v roce je ponořena do stínu.

„Domníváme se, že lidé ve městě budou podnikat více aktivit venku, zvlášť v podzimních a zimních měsících,“ prohlásila šéfka místní turistické kanceláře Karin Röová, kterou citoval britský list The Daily Telegraph.

Trojice zrcadel umístěných nad městem, které je zaklíněno v hlubokém údolí v malebném kraji Telemark, je řízena počítačem tak, aby sledovala pohyb slunce na obloze, natáčela se v nejlepším úhlu a zachycené paprsky pak odrážela do centra města. Na náměstí se tak bude objevovat světelná skvrna o rozměrech 200 až 600 metrů čtverečních.

S nápadem přišel už před sto lety průmyslník a zakladatel města Sam Eyde. Realizace nápadu však byla možná až díky moderním technologiím. V roce 1928 vybudoval následník zakladatele Rjukanu kabinovou lanovku směřující na blízkou horu, aby si obyvatelé města mohli užít v zimě alespoň trochu sluníčka při výletech.

Teprve letos se však realizovala myšlenka Sama Eydeho, když vrtulníky vyzdvihly zrcadla 450 metrů nad město. Projekt vyšel asi na pět milionů norských korun (zhruba 15,9 milionu Kč). Podobný systém byl přitom v roce 2006 dokončen v Itálii, kde byla instalována zrcadla nad vesnici Viganella.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video