Obrovský požár zachvátil rafinerii u Kyjeva, oheň dál postupuje | E15.cz

Obrovský požár zachvátil rafinerii u Kyjeva, oheň dál postupuje

Požár zásobníků ropy
Požár zásobníků ropy
• 
ZDROJ: Обозреватель ТВ

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mohutný požár zachvátil zásobníky ropy v rafinerii v obci Vasylkiv jihozápadně od Kyjeva. Z místa havárie se celé dopoledne ozývaly výbuchy, hasičům nestačila technika a povolána byla Národní garda. Z dvoukilometrového okruhu bylo evakuováno obyvatelstvo, experti varují před možným rozšířením škodlivých látek do ovzduší. O příčinách havárie se zatím jen spekuluje.

Podle agentury Reuters při požáru zahynulo nejméně pět lidí, jedenáct dalších bylo zraněno. Mezi mrtvými je i trojice hasičů, která byla nezvěstná poté, co plameny vyvolaly mohutnou explozi. Požár se nedaří zcela uhasit, ale hasiči ho mají pod „naprostou kontrolou“, ujistil tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksandr Turčynov.

Na místě zasahovalo 62 hasičských jednotek a tři vlaky přivážely vodu a další materiál. Nasazeno bylo i letectvo. Kvůli velkému žáru se hasičské čety mohly k plamenům přiblížit jen na 600 metrů.

Nyní už nehrozí rozšíření požáru, v jehož blízkosti je dalších deset zásobníků, každý s kapacitou 5000 tun paliva. Do bezpečí byly přemístěny také zbraně a zařízení z nedaleké vojenské základny.

Podle předběžných informací oheň zavinili zloději, kteří se pokoušeli z jedné z nádrží odčerpat palivo a neopatrně zacházeli s ohněm. Možnou příčinou je podle expertů i závada na technickém zařízení nebo útok žháře.

Útok teroristů, spekuluje State Oil

Společnost State Oil, která s uskladněnými ropnými produkty obchoduje, zveřejnila prohlášení, podle něhož může být havárie útokem teroristů. Letos v lednu prý byla v jedné čerpací stanici firmy u Kyjeva nalezena bomba. Policie ale zatím sérii explozí vyšetřuje jako porušení bezpečnostních předpisů, teroristický útok vyloučila rovněž ukrajinská prezidentská kancelář.

Svědci popisují, že jen za první půlhodinu zaznělo v rafinerii zhruba padesát explozí. Plameny zachvátily sedmnáct zásobníků, uhasit se zatím podařilo jediný a oheň postupuje. Z okolí rafinerie byli všichni lidé evakuováni, píše agentura UNN. Vyklizeny byly sousední obce Krjačky a Kobci.

„Nedaleko požáru je dalších deset zásobníků, každý má kapacitu pěti tisíc tun paliva. Vybuchnout mohou kdykoli,“ citovala agentura velitele hasičů. Požár podobného rozsahu na Ukrajině podle něj nepamatují od 60. let minulého století.

Krátce po prvních explozích se na místo dostavili hasiči, ale deset jejich vozidel oheň zničil. Záchranáři se snaží zabránit rozšíření požáru a hasí sousední les, který také začal hořet. Podle nepotvrzených zpráv ukrajinských médií je nedaleko rafinerie i zásobník zemního plynu.

Sklad zbraní nebezpečně blízko

Kyjevská televize oznámila, že ministerstvo obrany spěšně evakuuje muniční sklady na vojenském letišti ve Vasylkivě, které leží nedaleko rafinerie. Vojáci na hranici letiště odstranili porost a vykopali příkopy. Posádka na letišti byla uvedena do stavu nejvyšší pohotovosti. Zbrojní sklady jsou jen 50 metrů od hranic petrochemického areálu, což je údajně v rozporu s bezpečnostními předpisy.

Na místo havárie bylo povoláno několik stovek příslušníků ukrajinské Národní gardy, hašení sledují šéf ukrajinské Bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov, ministr vnitra Arsen Avakov a kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Na místo havárie bylo povoláno několik stovek příslušníků ukrajinské Národní gardy, hašení sledují šéf ukrajinské Bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov, ministr vnitra Arsen Avakov a kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Kyselý déšť až v Berlíně
Exploze podle ekologických expertů vyvrhly do ovzduší velké množství formaldehydů a sazí. Kyselé deště mohou po měsíci dojít až do Berlína, uvedla agentura Unian. „Zaplatíme tak našim sousedům, kteří nás podporují morálně, finančně a politicky,“ citovala agentura šéfa Kyjevského ekologického střediska Volodymyra Borejka. V Kyjevě bude podle něj ovzduší znečištěno několik dní, lidé by měli sedět doma a neotvírat okna.

Dým z hořících zásobníků ropy Autor: ctk

Porušení bezpečnostních norem

Při budování areálu rafinerie byly podle šéfa kyjevských záchranářů Valerije Boryse porušovány bezpečnostní normy. Proti majiteli skladu je vedeno vyšetřování kvůli údajné černé stavbě. „Za sovětských dob všechny podniky dodržovaly pravidla. Dnes si každý staví, jak se mu zachce - jeden zásobník s palivem vedle druhého, odstupy se nedodržují, kolem nejsou žádné zdi,“ postěžoval si Valerij Borys.

Podle ukrajinských úřadů má úložiště ve Vasylkivě kapacitu 25 tisíc kubických metrů. Z 16 zachvácených zásobníků mělo podle ukrajinského ministerstva pro mimořádné situace osm kapacitu 900 kubických metrů, zatímco ostatní byly menší.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.