Od roku 2014 utonulo ve Středozemním moři přes deset tisíc migrantů | e15.cz

Od roku 2014 utonulo ve Středozemním moři přes deset tisíc migrantů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Více než deset tisíc migrantů utonulo od roku 2014 ve vodách Středozemního moře při snaze dostat se ze severní Afriky za lepším životem do Evropy. Informoval o tom Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

V roce 2014 zahynulo 3500 lidí, v loňském roce 3771 a od počátku letošního roku již 2814, upřesnil mluvčí UNHCR, podle něhož jde o „hrozivá“ čísla. Hranice 10 tisíc mrtvých byla prý překonána až v posledních dnech.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), která není součástí OSN, ale rovněž sídlí v Ženevě, odhaduje počet mrtvých migrantů ve Středozemním moři za letošní rok na 2809. V prvním pololetí loňského roku jich přitom bylo 1838.

IOM dnes rovněž zveřejnila svůj odhad bilance obětí potopení lodi u Kréty z minulého týdne. Na palubě podle ní bylo kolem 650 lidí a 320 z nich se pohřešuje. Jsou tak pravděpodobně po smrti.

Do Evropy se po uzavření takzvané balkánské stezky a dojednání dohody Evropské unie s Tureckem snaží opět značná část migrantů dostat přes Středozemní moře ze severní Afriky. K cestě většinou využívají vratké lodě, které jsou navíc často značně přetížené. Většinu migrantů tvoří lidé ze zemí subsaharské Afriky.

S nástupem léta úřady jihoevropských zemí očekávají další nárůst počtu lidí, kteří se vydají na nebezpečnou cestu do Evropy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery